Władysław Ślewiński (1854-1918) „Martwa natura z brązowym tłem”, źródło: Thierry - Lannon et Associés

Władysław Ślewiński (1854-1918)
„Martwa natura z brązowym tłem”
olej na płótnie, 46 x 61 cm
Thierry – Lannon et Associés, Francja, 20 lipca 2019, estymacja: 25.000 – 30.000 EUR

W drugiej połowie lipca w Bretanii odbędzie się bardzo ciekawa aukcja prezentująca dzieła twórców tworzących na tamtejszym terenie – wśród prac twórców takich Emile Bernard (1868-1941) i Paul Serusier (1864-1927) znajdą się również dwa obrazy autorstwa Władysława Ślewińskiego (1854-1918). Prace te są bez wątpienia bardzo charakterystyczne dla twórczości Ślewińskiego i na podstawie zdjęć nie budzą żadnych zastrzeżeń – dodatkowym, niezwykle silnym atutem jest ich obecność w Catalogue raisonné opracowanym przez Władysławę Jaworską. Co ciekawe w przypadku powyższej pracy – w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się prawie identyczna, dokończona i sygnowana kompozycja (PORÓWNAJ).

Władysław Ślewiński (1854-1918) „Martwa natura z jajkami”, źródło: Thierry - Lannon et Associés

„Martwa natura z jajkami”
olej na płótnie, 46 x 49 cm

Druga z prac Ślewińskiego ze wspomnianej aukcji – również niesygnowana, pochodząca niewątpliwie już z ostatniego okresu twórczości. Martwa natura malowana jest w bardzo charakterystycznej dla Ślewińskiego manierze (w szczególności owoce i kwiaty). Estymacja znajduje się na atrakcyjnym poziomie, poniżej cen w Polsce.

Jerzy Panek (1918-2001) „Don Kichot”, źródło: Clark's Fine Art & Auctioneers

Jerzy Panek (1918-2001)
„Don Kichot”
drzeworyt na papierze, 69 x 51 cm
Clark’s Fine Art & Auctioneers,  USA, 27 lipca 2019, cena wywoławcza: 250 USD

Klasyk grafiki warsztatowej i prawdopodobnie najbardziej znany polski twórca powojennego, nowoczesnego drzeworytu. Na powyższej aukcji oprócz wspomnianego „Don Kichota” na sprzedaż trafi łącznie 6 dużych, efektownych drzeworytów z najlepszego okresu twórczości Panka – wszystkie bardzo charakterystyczne, wchodziły zapewne w skład jednej kolekcji. Ceny wywoławcze są bardzo przystępne, rekomendujemy zakup!

Zbigniew Makowski (ur. 1930) „Sen pionowy”,  źródło: Maître Valérie Bouvier

Zbigniew Makowski (ur. 1930)
„Sen pionowy”
akryl na płótnie, 200 x 100 cm.
Maître Valérie Bouvier, Francja, 20 lipca 2019, estymacja: 3.000 – 4.000 EUR

Dużych rozmiarów praca autorstwa Zbigniewa Makowskiego, zaliczanego coraz częściej do klasyków współczesności. Jego prace cieszą się ostatnio wysokim zainteresowaniem i niezwykle często goszczą w katalogach aukcji sztuki współczesnej. Praca posiada rzetelną proweniencję i jest wyceniona bardzo nisko w stosunku do poziomu cen aukcyjnych w Polsce. Polecamy!

Mela Muter (1876-1967) „Portret kobiety z chusteczką”, źródło: Semley Auctioneers

Mela Muter (1876-1967)
„Portret kobiety z chusteczką”
olej na płycie malarskiej, 49,8 x 41,8 cm
Semley Auctioneers, Wielka Brytania, 13 lipca 2019, estymacja: 5.000 – 7.000 GBP

Dla poszukiwaczy okazji w małych, bliżej nieznanych domach aukcyjnych mamy złą wiadomość – ta praca naszym zdaniem nie jest autentyczna. I nie zmieni tego rozwlekle opisana przez dom aukcyjny, barwna, francusko-urugwajska proweniencja, ani pochodząca z Polski załączona do obiektu opinia.