Jankiel Adler (1895-1949) „Fryz”, źródło: Van Ham Kunstauktionen

Jankiel Adler (1895-1949)
„Fryz”
olej na tekturze, 15 x 44,5 cm
Van Ham Kunstauktionen, Niemcy, 10 czerwca 2020, estymacja: 4.000 – 6.000 EUR

Pochodząca ze spuścizny po artyście, wystawiana w latach dziewięćdziesiątych praca autorstwa Jankiela Adlera – artysty którego prace osiągają w ostatnich latach kolejne, spektakularne pułapy cenowe. Prezentowana praca pochodzi już z późnego okresu twórczości (1940 rok), ale z pewnością warta jest zakupu w pobliżu ceny wywoławczej.

Louis Marcoussis (1883-1941) „Portret Artura Rubinsteina”, źródło: Societe Thierry de Maigret

Louis Marcoussis (1883-1941)
„Portret Artura Rubinsteina”
akwaforta, 39.7 x 29.5 cm
Societe Thierry de Maigret, Francja, 16 czerwca 2020, estymacja: 200 – 400 EUR

Bardzo rzadka grafika autorstwa klasyka przedwojennej, europejskiej awangardy malarskiej ukazująca głowę jednego z najwybitniejszych polskich pianistów w historii. Praca sygnowana jest jedynie na płycie, ale w podanych widełkach estymacji z pewnością warta jest zakupu.

Franciszek Żmurko (1859-1910) „Dziewczyna z kolczykiem”, źródło: IEGOR Auctions

Franciszek Żmurko (1859-1910)
„Dziewczyna z kolczykiem”
olej na tekturze, 21 x 16 cm
IEGOR Auctions, Kanada, 17 czerwca 2020, cena wywoławcza: 800 CAD

Praca, która sprawia nam problemy w kwestii jednoznacznej oceny – maniera malarska jest bardzo poprawna i w pełni zbieżna ze stylem malowania Franciszka Żmurki, trudno ocenić nam jednak poziom malowania detali ponieważ zdjęcia dołączone przez dom aukcyjne są bardzo kiepskiej jakości. Podobny dylemat mamy z sygnaturą (abstrahując od jej czerwonego koloru, który w sygnaturach Żmurki występował) – załączone zdjęcie nie pozwala prześledzić dokładnie charakteru pisma. Po dokładniejszym zbadaniu może okazać się, że jest to udana, niewielkich rozmiarów kompozycja autorstwa Franciszka Żmurki.

Władysław Szerner (1836-1915) „Na gawędce”, źródło: Black River Auction

Władysław Szerner (1836-1915)
„Na gawędce”
olej na płótnie, 25,4 x 35,5 cm
Black River Auction, USA, 23 czerwca 2020, cena wywoławcza: 500 USD

Zamiast analizować poszczególne błędy fałszerza – zamieszczamy autentyczny obraz sprzedany na aukcji w Warszawie w 2014 roku. Dalszy komentarz jest zbędny.

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy (1885-1939) „Portret - typ C”, źródło: The Benefit Shop Foundation Inc.

Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885-1939)
„Portret – typ C”
pastel na papierze, 42,5 x 34,3 cm
The Benefit Shop Foundation Inc., USA, 24 czerwca 2020, cena wywoławcza: 1 USD

Kolejny przykład i dowód na to jak trudno sfałszować portrety autorstwa Witkacego – gąszcz bardzo chaotycznych kresek nie daje w tym przypadku żadnego ekspresyjnego efektu. Na plus bardzo rzetelnie ustalona cena wywoławcza na poziomie 1 dolara!