Stanisław Daczyński (1856-1930) „Myśliwi przy ognisku”, źródło: Sigalas Auktion

Stanisław Daczyński (1856-1930)
„Myśliwi przy ognisku”
olej na sklejce, 57 x 78 cm
Sigalas Auktion, Niemcy, 21 kwietnia 2020, cena wywoławcza: 900 EUR

Bardzo przyzwoicie malowany obraz wykształconego w Krakowie, a tworzącego głównie na Huculuszczyźnie malarza – Stanisława Daczyńskiego. Podczas aktualnej aukcyjnej posuchy jest to z pewnością propozycja godna rozważenia.

Jan Rosen (1854-1936) „Szwoleżer”, źródło: Dorotheum

Jan Rosen (1854-1936)
„Szwoleżer”
akwarela na papierze, 47 x 35,5 cm
Dorotheum, Austria, 8 kwietnia 2020, cena wywoławcza: 900 EUR

Klasyczna, niezwykle starannie dopracowana kompozycja Jana Rosena. Nam przeszkadza jedynie proporcja wielkości jeźdźca w stosunku do wysokości konia (ale to pewnie wynika z faktu, że jeździec siedzi w siodle). Tego typu kompozycje pojawiają się na polskim rynku z ceną na poziomie kilkunastu tysięcy złotych i taki zapewnie będzie wynik licytacji w Dorotheum.

Eugeniusz Zak (1884-1926) „Akt”, źródło: 888 Auctions

Eugeniusz Zak (1884-1926)
„Akt”
węgiel na papierze, 69 x 53 cm
888 Auctions, Kanada, 23 kwietnia 2020, cena wywoławcza: 150 USD

Bardzo nieatrakcyjny wizualnie akt, malowany na poziomie początkującego studenta ASP, z bardzo wieloma błędami (w szczególności w partii ramion). Przypisywanie autorstwa Eugeniuszowi Zakowi to kiepski żart!

Tamara Łempicka (1898-1980) „Akt z papugą”, źródło: Carstens Galleries

„Akt z papugą”
olej na płótnie, 61 x 40 cm
Carstens Galleries, USA, 18 kwietnia 2020, cena wywoławcza: 900 USD

Największą zagadką jest dla nas przypisanie tej pracy akurat Tamarze Łempickiej – najprawdopodobniej był to anonimowy akt któremu wtórnie dorobiono sygnaturę. Można było jednak bardzo wielu innych malarzy, nie wiemy czemu wybór padł na Łempicką? Czyżby fałszerz kierował się doniesieniami o rekordach aukcyjnych prac Łempickiej?

Podziel się z innymi: