Jan Rubczak (1882-1942) „Port w Audierne”, źródło: Millon et Associés

Jan Rubczak (1882-1942)
„Port w Audierne”
olej na płótnie, 54 x 65 cm
Millon et Associés, Francja, 13 maja 2020, estymacja: 20.000 – 30.000 EUR

Bez dwóch zdań wybitna praca Jana Rubczaka przedstawiająca port w bretońskim Audierne. Jej dodatkowym, potężnym atutem jest proweniencja – praca wchodziła w skład kolekcji słynnego, polskiego marszanda Leopolda Zborowskiego. Polecamy, mając jednocześnie świadomość, że widełki estymacji ustawione są na poziomie równym dotychczasowym rekordom cenowym prac Rubczaka na polskim rynku.

Mojżesz Kisling (1891-1953) „Bukiet tulipanów”, źródło: Rossini

„Bukiet tulipanów”
olej na płótnie, 38,5 x 55 cm
Rossini, Francja, 1 czerwca 2020, estymacja: 30.000 – 40.000 EUR

Pochodząca już z bardzo późnego okresu twórczości kompozycja (namalowana ok. 1950 roku czyli 3 lata przed śmiercią), ale szalenie efektowna i wręcz urzekająca mistrzowskim doborem barw i ogólną subtelnością. Zakup tej pracy w pobliżu dolnej estymacji to z pewnością dobra decyzja!

Hilary Krzysztofiak (1926-1979) „Kompozycja”, źródło: Winterberg Auktionen

Hilary Krzysztofiak (1926-1979)
„Kompozycja”
akryl na kartonie, 43,5 x 62 cm
Winterberg Auktionen, Niemcy, 16 maja 2020, cena wywoławcza: 360 EUR

Pochodząca z lat siedemdziesiątych, bardzo typowa kompozycja autorstwa Hilarego Krzysztofiaka – członka jednego z pierwszych, powojennych ugrupowań artystycznych w Polsce – grupy ST-53 z Katowic (której dorobek jest naszym zdaniem nadal niezbyt dobrze rozpropagowany i znany wśród kolekcjonerów – a szkoda gdyż była to niezwykle ciekawa grupa twórców awangardowych sprzeciwiających się dominacji realizmu socjalistycznego w sztuce w okresie wczesnego PRL-u). Dla zainteresowanych – na tej samej aukcji wystawione są łącznie 4 prace Hilarego – każda w bardzo atrakcyjnej cenie wywoławczej: 360 EUR za sztukę.

Tamara Łempicka (1898-1980) „Rudowłosa”, źródło: Harlequin Auction

„Rudowłosa”
tempera na papierze, 28,5 x 20 cm
Harlequin Auction, Rosja, 13 maja 2020, cena wywoławcza: 1.000 EUR

Przepyszny koszmarek oferowany przez nieznany nam wcześniej, rosyjski dom aukcyjny Harlequin. Niezwykle smutna postać garbatej, rudowłosej modelki może być jedynie ostrzeżeniem przed tym jak trudno sfałszować pracę Tamary Łempickiej.

Zygmunt Menkes (1896-1986) „Kwiaty w wazonie”, źródło: Donny Malone Auctions

Zygmunt Menkes (1896-1986)
„Kwiaty w wazonie”
olej na płycie, 66 x 51 cm
Donny Malone Auctions, USA, 11 maja 2020, cena wywoławcza: 750 USD

Nie podoba się nam bardzo pastelowa i mało ekspresyjna paleta użytych barw, jak również maniera w jakiej namalowane zostały kwiaty. Mamy wrażenie, że podpis różni się od znanych nam sygnatur Menkesa. Nie polecamy!

Podziel się z innymi: