Jan Lebenstein (1930-1999) „Touffue”, źródło: Bonhams

Jan Lebenstein (1930-1999)
„Touffue
olej na płótnie, 1971 rok, 114 x 71 cm
Bonhams, Nowy Jork – USA, 8 sierpnia 2020, estymacja: 8.000 – 12.000 USD

Istotna i bardzo efektowna wizualnie praca Jana Lebensteina ze szczytowego okresu jego twórczości (początek lat siedemdziesiątych). Na pewno jest to obiekt który śmiało można włączyć do każdej kolekcji klasyków polskiej, powojennej sztuki. Zdecydowanie polecamy, mając jednocześnie świadomość, że licytacja powinna przekroczyć zaproponowaną przez Bonhams estymację (cena wywoławcza to jedynie 7.500 dolarów).

Ernest Kosmowski (1900-1985) „Martwa natura z cytrusami”, źródło: Auctions at Showplace

Ernest Kosmowski (1900-1985)
„Martwa natura z cytrusami”
olej na płótnie, 60 x 48 cm
Auctions at Showplace, Nowy Jork – USA, 9 sierpnia 2020, estymacja: 800 – 1.200 USD

Dekoracyjna i przyjemna wizualnie martwa natura autorstwa Ernesta Kosmowskiego – polskiego malarza o bardzo ciekawym życiorysie (służył w Legionach Polskich, po odzyskaniu niepodległości studiował malarstwo na warszawskiej ASP oraz prawo na UW, po II Wojnie Światowej nie wrócił do Polski – osiadł we Francji gdzie żył i tworzył), którego twórczość w Polsce jest praktycznie nieznana (do tej pory na polskim rynku aukcyjnym w przeciągu ostatnich 20 lat oferowane były jedynie 3 jego prace). Z pewnością jest to praca za którą warto zapłacić wyjściowe 700 dolarów jak i kilka kolejnych postąpień.

Artur Markowicz (1872-1934) „Rozmowa”, źródło: Kedem Auction House

Artur Markowicz (1872-1934)
„Rozmowa”
pastel na papierze, 26,5 x 34 cm
Kedem Public Auction House, Jerozolima – Izrael, 11 sierpnia 2020, cena wywoławcza: 500 USD

Przykład klasycznej, nastrojowej sceny – typowej dla twórczości Artura Markowicza z czasu dwudziestolecia międzywojennego. Pomimo konieczności wykonania konserwacji papieru zakup w pobliżu ceny wywoławczej jest naszym zdaniem dobrym pomysłem.

Jerzy Duda Gracz (1941-2004) „Anioł na ukwieconej łące”,  źródło: 888 Auctions

Jerzy Duda Gracz (1941-2004)
„Anioł na ukwieconej łące”
olej i gwasz na papierze, 21 x 30 cm
888 Auction, Kanada, 13 sierpnia 2020, cena wywoławcza: 300 USD

Falsyfikat powodujący silny ból oczu już po niedługim czasie oglądania – dramatyczny poziom malarski prowokujący pytanie o to czemu fałszerz porwał się akurat na twórczość Jerzego Dudy Gracza, skoro nie umiał namalować ani łąki, ani tytułowej postaci? Być może pokusą była sygnatura artysty (pisana drukowanymi literami na pracach w technice olejnej i akrylowej) – w tym przypadku naśladownictwo również nie wyszło dobrze nawet w ułamku procenta!

Tadeusz Kantor (1915-1990) „Kompozycja (Informel)”, źródło: Art Torg

Tadeusz Kantor (1915-1990)
„Kompozycja (Informel?)”
olej na płótnie, 66 x 100 cm
Art Torg, Czechy, 26 czerwca 2020, cena wywoławcza: 12.000 USD

W naszej ocenie nie jest to praca autorstwa Tadeusza Kantora – kolorystyka, sposób nakładania impastów są zbyt odmienne od prac które znamy i widzieliśmy. Dodatkowo całkowity brak proweniencji i mnóstwo innych, niezwykle wątpliwych prac w katalogu tej samej aukcji – my odradzamy!

Podziel się z innymi: