Stanisław Wyspiański (1869-1907) „Szkice witraży do Katedry we Lwowie", źródło: Dorotheum

Stanisław Wyspiański (1869-1907)
„Szkice witraży do Katedry we Lwowie”
ołówek na papierze, 59 x 25 cm
Dorotheum, Wiedeń – Austria, 22 kwietnia 2021, cena wywoławcza: 4.000 EUR.

Z jednej strony to wyłącznie szkic witrażu – patrząc jednak szerzej to praca o niezwykle ciekawej historii i proweniencji, a zarazem bezspornie autentyczne dzieło Stanisława Wyspiańskiego. Z informacji podanych w rzetelnie opracowanym katalogu aukcyjnym możemy dowiedzieć się, że Stanisław Wyspiański wykonał tę kompozycję jako prezent na pamiątkę spotkania z księdzem Karelem Dostálem-Lutinow, 17 maja 1898 roku w Krakowie. Lutinow odwiedził Wyspiańskiego w Krakowie w 1898 roku, po czym artysta zgodził się na współpracę z czeskim pismem. W czerwcu tego samego roku w czasopiśmie ukazał się artykuł o Wyspiańskim („Novy zivot, t. III, 1898, s. 6), w którym ukazał się także niniejszy rysunek. Mając na uwadze powyższe informacje oraz znaczenie i rangę Wyspiańskiego w historii polskiej sztuki – gorąco polecamy!

Tadeusz Styka (1889-1954) „Lew i lwica” źródło: Auktionshaus Zofingen

Tadeusz Styka (1889-1954)
„Lew i lwica”
olej na tekturze, 60 x 80 cm.
Auktionshaus Zofingen, Zofingen – Szwajcaria, 17 kwietnia 2021, cena wywoławcza: 5.000 CHF.

Pomijając nieco mało popularną aktualnie tematykę (wprost z safari) jest to doskonały przykład kunsztu i talentu Tadeusza Styki. Wykorzystanie koloru podłoża (tektury malarskiej) zapewnia dobre oddanie kolorystyki sawanny, a uproszczenie dalszych planów skupia uwagę widza na pierwszoplanowych bohaterach tej pracy. Polecamy!

Hiacynt Alchimowicz (1841-1897) „Owce u wodopoju”, źródło: BAYEUX ENCHERES

Hiacynt Alchimowicz (1841-1897)
„Owce u wodopoju”
akwarela na papierze, 23 x 36 cm
BAYEUX ENCHERES, Bayeux – Francja, 5 kwietnia 2021, estymacja: 200-300 EUR.

Mająca swój urok, XIX-wieczna akwarela polskiego artysty, który w wieku 22 lat wyemigrował do Francji i od 1863 roku osiadł i tworzył w Perpignan. Nie jest to oczywiście dzieło rangi muzealnej, ale w obrębie podanej estymacji będzie to naszym zdaniem bardzo udany zakup mogący cieszyć niejednego kolekcjonera.

Jan Cybis (1897-1972) „Pejzaż zimowy”, źródło: Maywood Antiques

Jan Cybis (1897-1972)
„Pejzaż zimowy”
olej na tekturze, 48 x 38 cm
Maywood Antiques, Maywood – USA, 11 kwietnia 2021, cena wywoławcza: 50 USD.

Koszmarny, malarski potworek – niezwykle naiwny zimowy pejzaż z dziwacznymi chatkami za pomocą sygnatury próbujący imitować pracę mistrza Jana Cybisa. W chwili publikacji tego felietonu wspomniana praca ma już 2 oferty złożone online – pomimo, że poziom cenowy wynosi aktualnie 50 dolarów to intryguje nas motywacja i powody zainteresowania tą pracą przez kogokolwiek.

Jan Matejko (1838-1893) „Para dworzan”, źródło:  Coral Gables Auction

Jan Matejko (1838-1893)
„Para dworzan”
ołówek na papierze, 13,3 x 8,2 cm
Coral Gables Auction, Coral Gables – USA, 11 kwietnia 2021, cena wywoławcza: 400 USD.

Kolejny w ostatnim czasie dziwny wynalazek oferowany na amerykańskiej aukcji – wyrób zdecydowanie wyłącznie „matejkopodobny”, bez cienia szans na bycie autentycznym. Odradzamy!