„Dłoń i stopa”
brąz patynowany, 60 x 117 x 47 cm
Pandolfini Casa d’Aste, Włochy, 8 lipca 2020, estymacja: 90.000 – 120.000 EUR
Dużych rozmiarów rzeźba Igora Mitoraja pochodząca z krótkiej serii składającej się z 8 odlewów. Praca wykonana w 2001 roku nosi w sobie wszystkie cechy dojrzałej twórczości jednego z najsłynniejszych i najzdolniejszych polskich rzeźbiarzy. Pomimo wysokiej wyceny – polecamy, ponieważ jest to praca która może zająć zaszczytne miejsce w wielu europejskich kolekcjach.
Jankiel Adler (1895-1949)
„Siedząca w niebieskiej sukience”
olej na płótnie, 83 x 62 cm
Grisebach, Niemcy, 10 lipca 2020, estymacja: 25.000 – 35.000 EUR
Jedna z ciekawszych prac Jankiela Adlera jaka pojawiła się w przeciągu roku na rynku – pomimo bardzo klasycznego tematu jakim jest pozowany portret całość kompozycji jest ciekawie zgeometryzowana. Praca bez większych problemów powinna znaleźć nowego nabywcę.
„Wiejska dziewczyna”
olej na płótnie naklejonym na tekturę, 32 x 20 cm
Doutrebente – Drouot, Francja, 3 lipca 2020, estymacja: 1.000 – 1.500 EUR
Studium portretowe wiejskiej dziewczyny, z głową owiniętą kraciastą chustą – analogiczne postacie dziewczyn bardzo często pojawiały się w twórczości Wojciecha Kossaka, zwykle w kompozycjach w których dzielni ułani pytają o drogę lub dumnie przejeżdżają przez wieś. Prezentowana na powyższej aukcji praca jest bez cienia wątpliwości autentyczna i rzetelnie wyceniona – polecamy!
„Rudowłosa”
olej, tempera na papierze, 27,7 x 19,3 cm
888 Auctions, Kanada, 16 lipca 2020, cena wywoławcza: 300 USD
Okropny wizualnie falsyfikat w którym autor nie poradził sobie zarówno z wtapiającym się w tło ubiorem modelki jak i z wieloma detalami anatomicznymi twarzy, takimi jak usta czy nos, na które ciężko patrzeć zwłaszcza po powiększeniu. Nietrudno znaleźć też pierwowzór Kislinga, który tak nieudolnie starał się ktoś powtórzyć.
Wlastimil Hofman (1881-1970)
„Ziemia obiecana”
olej na tekturze, 28 x 35,5 cm
Arthouse Hejtmánek, Czechy, 7 lipca 2020, cena wywoławcza: 2.200 EUR
Ciekawa i dobrze namalowana kompozycja nie będąca jednak w naszym przekonaniu pracą autorstwa Wlastimila Hofmana – zbyt mocno różni się ona w partiach detali anatomicznych, twarzy i innych drobnych szczegółów. Sygnatura w postaci samego imienia „Vlastimil” z datą również nas nie przekonuje.