Henryk Siemiradzki (1843-1902) „Scena antyczna”, źródło: Artcurial

Henryk Siemiradzki (1843-1902)
„Scena antyczna”
olej na płótnie, 19,5 x 31 cm
Artcurial, Francja, 24 września 2019, estymacja: 8.000 – 12.000 EUR

Szkic posiadający wszystkie cechy analogicznych prac w twórczości jednego z najpotężniejszych przedstawicieli akademizmu w polskim malarstwie. Widoczne są bardzo zrozumiałe uproszczenia w detalach postaci i słabiej dopracowany dalszy plan, z drugiej jednak strony widać już świetnie rozmieszczone plamy południowego słońca przebijającego się przez liście drzew. Trudna do oceny na podstawie zdjęcia jest sygnatura – nieczęsto pojawiająca się na malarskich szkicach Siemiradzkiego, tutaj na dodatek nieco przetarta.

Praca ma rozbudowaną proweniencję – w 2009 roku obraz ten został sprzedany na aukcji Dobiaschofsky Auktionen w Szwajcarii za 21.852 EUR (cena młotkowa). Niestety, ze wspomnianej w opisie Artcurial aukcji w 2016 roku w Christie’s praca została wycofana i ten trop należałoby dokładniej zweryfikować przed podjęciem decyzji o zakupie!

Leopold Loeffler (1827-1898) „Z wizytą u dziadka”, źródło: Artcurial

Leopold Loeffler (1827-1898)
„Z wizytą u dziadka”
olej na desce, 40 x 31 cm
Dorotheum, Austria, 18 września 2019, estymacja: 2.400 – 3.000 EUR

Bardzo wdzięczna, wręcz sielankowa kompozycja autorstwa pochodzącego z Radymna na Podkarpaciu, a żyjącego i tworzącego w Wiedniu Leopolda Loefflera. Z punktu widzenia polskiego rynku praca wyceniona na bardzo atrakcyjnym poziomie. Gorąco polecamy zakup nawet nieco powyżej estymacji ustalonej przez dom aukcyjny.

Zygmunt Rozwadowski (1870-1950) „Czwórka”, źródło: Dorotheum

Zygmunt Rozwadowski (1870-1950)
„Czwórka”
olej na płótnie 49,5 x 93,5 cm.
Dorotheum, Austria, 18 września 2019, estymacja: 3.600 – 4.500 EUR

Duża rozmiarowo i bardzo typowa praca Zygmunta Rozwadowskiego – jej główną wadą jest czas powstania już w schyłkowym, zakopiańskim okresie twórczości (czego skutkiem jest mała precyzja i malarskie zamglenie wielu detali). Tego typu prace cieszą się jednak sporym powodzeniem na polskim rynku, a kompozycja z zaprzęgiem i końmi najeżdżającymi na widza „en face” jest jedną z najtrudniejszych do namalowania (możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to ujęcie niewykonalne dla większości aktualnych absolwentów uczelni malarskich). Polecamy rozważenie zakupu w obrębie estymacji.

Tadeusz Makowski (1882-1932) „Dziadek z wnuczkiem”, źródło: Orlando Estate Auction

Tadeusz Makowski (1882-1932)
„Dziadek z wnuczkiem”
olej na tekturze, wymiarów nie podano
Orlando Estate Auction, USA, 5 października 2019, estymacja: 100 – 1.000 USD

Okropny, współczesny falsyfikat z ping-pongookim dziadkiem! Cechy malarskie nie mają nic wspólnego z manierą Tadeusza Makowskiego, jedynie dość umiejętnie przepisany został opis na odwrociu. Zdecydowanie i stanowczo odradzamy!

Wincenty Wodzinowski (1866-1940) „Cygańska rodzina” (sic!), źródło: Alex Cooper

Wincenty Wodzinowski (1866-1940)
„Cygańska rodzina” (sic!)
olej na tekturze, 53 x 72 cm
Alex Cooper, USA, 14 września 2019, estymacja: 400 – 600 USD

Naszym zdaniem nie jest to praca autorstwa Wincentego Wodzinowskiego – zdecydowanie odmienna jest sygnatura (z pewnością nie pisana ręką Wodzinowskiego) oraz wiele detali malarskich. Już ze zdjęć mamy silne przekonanie, że zarówno lico jak i odwrocie obrazu było sztucznie postarzane. A na koniec jeszcze ta całkiem zabawna pomyłka w tytułowaniu gdzie z muzykujących krakowiaków dom aukcyjny zrobił cygańską rodzinę.

Podziel się z innymi: