Erno Erb (1878-1943) „Na lwowskim targu”, źródło: Auktionshaus Rheine

Erno Erb (1878-1943)
„Na lwowskim targu”
olej na tekturze, 23 x 34,5 cm
Auktionshaus Rheine, Rheine – Niemcy, 13 stycznia 2021, cena wywoławcza: 1.200 EUR

Typowa kompozycja jednego z bardziej płodnych malarsko, lwowskich artystów – Erno Erba. Zakup w pobliżu ceny wywoławczej będzie dobrą decyzją.

Os. Tichy (XIX / XX wiek) „Napad wilków”, źródło: Manor Auctions

Os. Tichy (XIX / XX wiek)
„Napad wilków”
olej na płótnie, 24 x 51 cm
Manor Auctions, Vero Beach – USA, 16 stycznia 2021, cena wywoławcza: 80 USD

Praca będąca naśladownictwem twórczości Alfreda Wierusza Kowalskiego, ale naśladownictwem wykonanym w epoce (pod koniec XIX lub z początkiem XX wieku) i wykonanym bardzo rzetelnie. Obserwując na polskim rynku ceny prac innego naśladowcy „J. Konarskiego” o którym nie wiadomo praktycznie nic więcej jak o powyższym Oskarze (?) Tichym możemy polecić Państwu rozważenie zakupu tej pracy, zwłaszcza, że cena wywoławcza ustalona została poniżej realnej wartości samej ramy.

Artysta Nierozpoznany „Letni pejzaż”, źródło: William Bunch Auctions & Appraisals

Artysta Nieropoznany
„Letni pejzaż”
olej na tekturze, 30 x 40 cm
William Bunch Auctions & Appraisals, Chadds Ford – USA, 29 grudnia 2020, cena wywoławcza: 100 USD

Ów nierozpoznany autor to bez cienia wątpliwości krakowski malarz – Edward Wieczorek (1901-1988). Jego prace zazwyczaj na polskim rynku oferowane są za kwoty zbliżone do 1.000 zł – powyższa kompozycja jest dość udana i z pewnością warta ceny wywoławczej. Polecamy!

Juliusz Kossak (1824-1899) „Przed paradą”, źródło: Donny Malone Auctions

Juliusz Kossak (1824-1899)
„Przed paradą
akwarela, tusz na papierze, 24 x 18 cm
Donny Malone Auctions, Saugerties – USA, 4 stycznia 2021, cena wywoławcza: 1.000 USD

W całej pracy podoba nam się jedynie dość nietypowa i ciekawie zdobiona rama… Sama kompozycja jest koszmarnie kiepska w detalach, czego kwintesencją jest dramatyczne wręcz zbliżenie na oficerów z dalszego planu, które zamieszczamy poniżej. Nie ma najmniejszych szans by ta praca miała cokolwiek wspólnego z autorstwem Juliusza Kossaka. Odradzamy!

Józef Brandt (1841-1915) „Jarmark w Bałcie na Podolu", źródło: Roland NY

Józef Brandt (1841-1915)
„Jarmark w Bałcie na Podolu”
olej na płótnie, 38 x 71 cm
Roland NY, Glen Cove – USA, 2 stycznia 2021, cena wywoławcza: 1.500 USD

Średnio udane naśladownictwo (wykonane w epoce) powielające bardzo znaną kompozycję „Jarmark w Bałcie na Podolu” z 1886 roku – należącą przez wiele lat do kolekcji mBanku (z której sprzedana została na początku 2019 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Porównując wysokiej jakości zdjęcia z katalogu wystawy monograficznej Brandta z Muzeum Narodowego w Warszawie gdzie eksponowany był wspomniany pierwowzór (oraz olejny szkic do niego który jest własnością MNW) nie mamy wątpliwości, że wystawiana praca nie została namalowana przez Józefa Brandta. Niestety obraz ten rozbudowaną proweniencję – należy uznać go za pomyłkę wspomnianej w opisie aukcji Lippert Gallery z Nowego Jorku w której został zakupiony w 1988 roku.

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!