Pantaleon Szyndler (1882-1945) „Portret młodej dziewczyny”, źródło: Leo Spik

Pantaleon Szyndler (1882-1945)
„Portret młodej dziewczyny”
olej na płótnie, 25 x 16 cm
Leo Spik, Niemcy, 28 marca 2019, cena wywoławcza: 960 EUR

Znakomity malarsko portret młodej dziewczyny – opis w katalogu nie wspomina nic na temat sygnatury (poza tabliczką na ramie), patrząc jednak na walory malarskie autorstwo jest raczej bezsporne. Polecamy!

Igor Mitoraj (1944-2014) „Tête secrète”, źródło: Louiza Auktion & Associates

„Tête secrète”
brąz patynowany, wysokość: 11 cm
Louiza Auktion & Associates, Belgia, 30 marca 2019, estymacja: 1.500 – 2.000 EUR

Jedna z lubianych miniatur rzeźbiarskich Igora Mitoraja w rozmiarze „biurkowym”. Olbrzymim atutem jest niski jak na Mitoraja nakład – jedynie 250 egzemplarzy. Analogiczne prace pojawiały się na polskim rynku w znacznie wyższych cenach, zatem polecamy!

Stanisław Marszałkiewicz (1798-1872) „Portret Andreja Jakowlewicza Storogenko", źródło: Hargesheimer Kunstauktionen

Stanisław Marszałkiewicz (1798-1872)
“Portret Andreja Jakowlewicza Storogenko”
gwasz, 10 x 8,3 cm
Hargesheimer Kunstauktionen, Niemcy, 12 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 3.000 EUR

Wysokiej klasy miniatura malarska, mająca olbrzymią zaletę w postaci pełnego rozpoznania portretowanej osoby. Zastanawiający jest jednak brak sygnatury, przez co dom aukcyjny autorstwo określił jedynie jako przypisywane Stanisławowi Marszałkiewiczowi – jednemu z najznakomitszych polskich miniaturzystów. Wadą jest również niewątpliwie wysoka cena wywoławcza.

Jan Cybis (1897-1972) „Pejzaż z połamanym płotem”, źródło: 888 Auctions

Jan Cybis (1897-1972)
„Pejzaż z połamanym płotem”
olej na płótnie, 25 x 21 cm
888 Auctions, USA, 11 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 300 USD

Koszmarny i nieudolny falsyfikat nie mający nic wspólnego z twórczością pejzażową Cybisa. Na dalszy opis szkoda czasu!

Tadeusz Brzozowski (1918-1987) „Kompozycja”, źródło: Art Torg

Tadeusz Brzozowski (1918-1987)
„Kompozycja”
olej na płótnie, 54 x 32,5 cm
Art Torg, Czechy, 6 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 8.000 USD

Na koniec najprawdziwszy potworek – przykład eksportu falsyfikatu najniższego sortu, na którym widać, że fałszerz ma problem z podstawowymi elementami warsztatu malarskiego jak proporcje, anatomia, perspektywa, itd. Na odwrocie dodatkowo często spotykana na falsyfikatach, powielana nalepka z krakowskiego BWA.

Podziel się z innymi: