Edward Okuń (1872-1945) „Mazurek Chopina”, źródło: Oger-Blanchet

Edward Okuń (1872-1945)
„Mazurek Chopina”
olej na płótnie, 50 x 103 cm
Oger-Blanchet, Francja, 8 października 2019, estymacja: 35.000 – 45.000 USD

Duże wydarzenie! Muzealnej klasy praca Edwarda Okunia będzie dostępna do zakupu na aukcji z początkiem października – jest to co prawda druga wersja kompozycji stworzonej pierwotnie przez artystę w 1906 roku i powtórzonej (tu mowa o prezentowanej pracy) w 1911 roku. Od czasów międzywojennych nie było znane miejsce przechowywania obydwóch wspomnianych prac, a znane były głównie z pocztówek i reprodukcji. W tej pracy jest mnóstwo tego za co Okuń jest i był uwielbiany – dużo symboliki, secesyjna stylistyka, doskonale dobrana kolorystyka. Polecamy zakup, nawet znacznie powyżej podanej estymacji!

Henryk Siemiradzki (1843-1902) „Wiosna”, źródło: Setdart

Henryk Siemiradzki (1843-1902)
„Wiosna”
olej na płótnie, 29,5 x 50 cm
Setdart, Hiszpania, 3 października 2019, estymacja: 25.000 – 30.000 EUR

Kolejna szansa na nabycie muzealnej klasy obrazu – tym razem praca Henryka Siemiradzkiego, do której mamy szczególny sentyment. Praca wchodziła przez wiele dekad w skład kolekcji Rodziny Kudrewiczów w Woking pod Londynem, z której to kolekcji w 2010 roku nasz Salon Dzieł Sztuki Connaisseur miał zaszczyt sprowadzić do Krakowa wiele osobistych pamiątek po Henryku Siemiradzkim (które trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, obrazy finalnie zostały w Londynie i niedługo potem trafiły do Sotheby’s). Opisywana praca ma fenomenalną proweniencję – nestor Rodu Kudrewiczów i zarazem dziadek Edwarda Kudrewicza, z którym mieliśmy kontakt, był najbliższym przyjacielem Henryka Siemiradzkiego z czasów wspólnych studiów w Petersburgu – Henryk studiował malarstwo, Kudrewicz jeden z kierunków na politechnice. Na żywo praca robi piorunujące wrażenie – pomimo małego formatu sposób malarskiego oddania leniwego, wiosennego popołudnia gdzieś w antycznym Rzymie jest na najwyższym, możliwym poziomie. Praca rynkowo jednak nie ma szczęścia – od wspomnianej aukcji w Sotheby’s sprzedawana jest już po raz drugi – my rekomendujemy zakup w 101%!

Mela Muter (1876-1967) „Pejzaż znad Rodanu”, źródło: Art Torg

Mela Muter (1876-1967)
„Pejzaż znad Rodanu”
olej na płótnie, 55 x 86 cm
Art Torg, Czechy, 5 października 2019, cena wywoławcza: 7.000 USD

Całkowicie nie przekonuje nas zastosowana kolorystyka oraz maniera malarska (subtelne, gładkie pociągnięcia pędzla zamiast ekspresyjnych impastów jakie znamy z pejzaży Meli Muter). Na dodatek sygnatura położona czerwoną farbą – z naszej strony rekomendacja w pełni negatywna!

Stanisław Wyspiański (1869-1907) „Portret dziewczynki”, źródło: 888 Auctions

Stanisław Wyspiański (1869-1907)
„Portret dziewczynki”
pastel na papierze, 55 x 44 cm
888 Auctions, Kanada, 10 października 2019, cena wywoławcza: 950 USD

Nie rozkładając na czynniki pierwsze walorów malarskich (proszę jedynie porównać maestrię z jaką Wyspiański malował oczy portretowanych postaci i zestawić to ze zdjęciem opisywanej tu pracy, później jedynie polecamy jeszcze rzut oka na dłoń i przedramię tytułowej dziewczynki; oraz oczywiście porównanie z pierwowzorem) chcemy napisać, że umieszczone na tej pracy, rzekome orzeczenie krakowskiego, powojennego muzealnika Kazimierza Buczkowskiego jest definitywnie sfałszowane. Mamy olbrzymi szacunek do wiedzy Pana Buczkowskiego i dysponujemy wieloma zarchiwizowanymi orzeczeniami jego autorstwa – różnią się one praktycznie wszystkim: od rodzaju używanej maszyny do pisania, rodzajem pieczątki (tutaj użyto pieczątki całkowicie współczesnej) oraz co nadrzędne podpisem, który w tym przypadku został sfałszowany. Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!