Na wstępie pragniemy przypomnieć, że już pojutrze (25 marca) odbędzie się aukcja kolekcji polskiego malarstwa w Stuttgarcie (Yves Siebers Auktionen – prace z ww. aukcji opisywaliśmy na naszych łamach w kilku ostatnich cyklach „Na tropie”), która może być najważniejszym wydarzeniem handlowym dotyczącym polskiej sztuki poza naszymi granicami. Poinformujemy Państwa o najciekawszych wynikach z tej aukcji za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.

Mela Muter (1876-1967) „Miasteczko z południa Francji", źródło: Ader

Mela Muter (1876-1967)
„Miasteczko z południa Francji”
akwarela na papierze, 54 x 36 cm
Ader, Paryż – Francja, 2 kwietnia 2021, estymacja: 1.500 – 2.000 EUR.

Ciekawa i niezwykle okazyjnie wyceniona akwarela autorstwa Meli Muter – na szczególną uwagę zasługuje osobista dedykacja autorki dla poety i powieściopisarza Anatola France (1844-1924), będącego osobą o poglądach (skrajnie lewicowych) mających silny wpływ na artystkę pod koniec drugiej dekady XX wieku. Autentyczność absolutnie nie budzi żadnych zastrzeżeń zatem gorąco polecamy!

Stanisław Ignacy Poraj Fabijański (1865-1947) „Żyd nad torą", źródło: Historia Auctionata

Stanisław Ignacy Poraj Fabijański (1865-1947)
„Żyd nad torą”
olej na tekturze, 25 x 31,5 cm
Historia Auctionata, Berlin – Niemcy, 30 marca 2021, cena wywoławcza: 390 EUR.

Nie jest to praca zbyt odkrywcza pod względem kompozycyjnym ani tematycznym, ale uznajemy ją za przykład dobrego, krakowskiego malarstwa z samego początku XX wieku (z sensownie rozplanowanym światłocieniem). Cena wywoławcza zdecydowanie zachęca do licytacji – kompozycje olejne tegoż artysty są znacznie bardziej unikatowe rynkowo, zatem polecamy!

Władysław Chmieliński (1911-1979) „Zimowy widok na Rynek Starego Miasta w Warszawie”, źródło: Hampel Fine Art Auctions

Władysław Chmieliński (1911-1979)
„Zimowy widok na Rynek Starego Miasta w Warszawie”
olej na płótnie, 35 x 25 cm
Hampel Fine Art Auctions, Monachium – Niemcy , 25 marca 2021, cena wywoławcza: 1.500 EUR

Nie jesteśmy zbytnimi admiratorami twórczości Władysława Chmielińskiego (jak również widoków warszawskiej starówki) – w tym przypadku polecamy zakup mając na względzie ceny jakie w ostatnim czasie notowane są na polskich aukcjach (w szczególności mamy tu na myśli wyniki uzyskane na aukcji Agra Art w ostatni weekend). Zakup na aukcji w Monachium może być wręcz okazyjny cenowo 😉

Jan Matejko (1838-1893) „Portret kobiety”, źródło: Coral Gables Auction

Jan Matejko (1838-1893)
„Portret kobiety”
akwarela na papierze, 19,6 x 15 cm
Coral Gables Auction, Coral Gables – Floryda, USA, 4 kwietnia 2021, cena wywoławcza: 600 USD

Praca przy której fałszerz tak mocno skupił się na wiernym odwzorowaniu monogramu Jana Matejki, że niestety chyba zabrakło mu już sił twórczych na kunsztowne wykonanie samej kompozycji portretowej i wyszedł mu straszny pasztet! Definitywnie odradzamy!

Polski artysta (XIX wiek) „Łódź Charona”, źródło: Deutsch Auctioneers

Polski artysta (XIX wiek)
„Łódź Charona”
olej na płótnie, 232 x 360 cm
Deutsch Auctioneers, Wiedeń – Austria, 31 marca 2021, cena wywoławcza: 1.600 EUR.

Wszystkich, którzy w sygnaturze upatrują szansę na odnalezienie nieznanego szerzej obrazu autorstwa Henryka Siemiradzkiego musimy rozczarować – praca nie ma nic wspólnego z twórczością i klasą naszego wybitnego, XIX-wiecznego akademika. Jedynym atutem jest kolosalny rozmiar pracy – powoduje on jednak również, że liczne niedopracowania detali (twarze, dalszy plan) będą jeszcze bardziej koleć w oczy!