David Pierre Jean d'Angers (1788-1856) „Tadeusz Kościuszko”, źródło: Auktionshaus Carsten Zeige

David Pierre Jean d’Angers (1788-1856)
„Tadeusz Kościuszko”
brąz patynowany, wysokość 68 cm
Auktionshaus Carsten Zeige, Niemcy, 13 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 4.500 EUR

Wysokiej klasy rzeźba autorstwa cenionego, francuskiego rzeźbiarza (autora wielu pomników ważnych postaci narodowych we Francji) przedstawiająca jedną z ważniejszych postaci polskiej historii – Tadeuszka Kościuszkę. Jedyny minus to wysoka cena wywoławcza – do tej pory inny egzemplarz tej rzeźby pojawił się w Polsce raz i został sprzedany za 19 tysięcy zł. Mimo to polecamy!

Igor Mitoraj (1944-2014) „Eros Bendato”, źródło: Cornette de Saint Cyr

„Eros Bendato”
brąz patynowany, wysokość 28,5 cm
Cornette de Saint Cyr, Francja, 9 kwietnia 2019, estymacja: 10.000 – 15.000 EUR

Niskonakładowe rzeźby Igora Mitoraja zawsze zasługują naszym zdaniem na rekomendację. Ta praca jest ósmym egzemplarzem z ośmiu odlanych. Temat oczywiście bardzo charakterystyczny i poszukiwany. Polecamy!

Antoni Piotrowski (1853-1924) „Rosyjski punkt kontrolny”, źródło: DuMouchelles

Antoni Piotrowski (1853-1924)
„Rosyjski punkt kontrolny”
olej na płótnie, 50 x 100 cm
DuMouchelles, USA, 15 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 11.000 USD

Dość wczesna, bo namalowana w 1883 roku w Paryżu kompozycja autorstwa cenionego artysty ze środowiska monachijskiego – Antoniego Piotrowskiego. Obraz bez cienia wątpliwości autentyczny, powstały niedługo po ukończeniu studiów w Monachium. Mamy spore zastrzeżenia co do tytułu użytego przez dom aukcyjny w katalogu (jeźdźcy na koniach bardziej wyglądają na polskich powstańców styczniowych, a wiejskie kobiety mają stroje zdecydowanie nie z rosyjskiego zaboru). Cena wywoławcza dość wysoka, a stan zachowania obrazu wyraźnie wskazuje na konieczność wykonania konserwacji. Pomimo tych kwestii warto rozważyć zalicytowanie.

Olga Boznańska (1865-1940) „Portret”, źródło: Black River Auction

Olga Boznańska (1865-1940)
„Portret”
olej na tekturze, 25,5 x 20 cm
Black River Auction, USA, 13 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 500 USD

Okropny, współczesny falsyfikat, opisany jako pochodzący z majątku Zamoyskich (ciekawe czy faktycznie ktokolwiek jest w stanie uwierzyć w takie dopiski?). Na samej pracy dziewczyna o południowoeuropejskich rysach, z olbrzymimi kolczykami w uszach – malowana w sposób bardzo odmienny od maniery Boznańskiej. Całość wieńczy rozlatująca się ramka z czasów PRL-u.