Mojżesz Kisling (1891-1953) „Port w Marsylii”, źródło: Christie's

„Port w Marsylii”
olej na płótnie, 19 x 27 cm
Christie’s, Anglia, 28 lutego 2019, estymacja: 12.000 – 18.000 GBP

Niewielkich rozmiarów widok portu w Marsylii – bardzo typowa praca dla dojrzałego okresu twórczości Kislinga. Praca sygnowana, z sensowną proweniencją i umiarkowaną ceną – jak najbardziej rekomendujemy!

Tamara Łempicka (1898-1980) „Martwa natura z draperią i lilią w wazonie”, źródło: Christie's

„Martwa natura z draperią i lilią w wazonie”
olej na płótnie, 65 x 54,5 cm
Christie’s, Anglia, 28 lutego 2019, estymacja: 200.000 – 300.000 GBP

Pozycja dla tych którzy chcieliby nabyć pracę klasy muzealnej na światowym poziomie – Łempicka to jedno z „gorętszych” nazwisk polskiego pochodzenia na światowym rynku sztuki. Cena wywoławcza z punktu widzenia polskiego rynku jest wysoka, ale porównując ją do wyników innych prac olejnych Łempickiej w ostatnich latach to poziom wydaje się być uzasadniony. Godna pozazdroszczenia jest również długa i rzetelna proweniencja!

Erno Erb (1878-1943) „Scena targowa we Lwowie”, źródło: Pasarel

Erno Erb (1878-1943)
„Scena targowa we Lwowie”
olej na tekturze, 50 x 70 cm
Pasarel, Izrael, 25 lutego 2019, estymacja: 1.500 – 2.500 USD

Bez cienia wątpliwości autentyczna kompozycja niezwykle lubianego na polskim rynku lwowskiego malarza – Erno Erba. Kompozycja przepełniona jest letnim słońcem, a dodatkowo, co nieczęste u tego autora, dopracowany jest dalszy plan (architektura). Mając na względzie bardzo atrakcyjną cenę wywoławczą (600 USD) – polecamy!

Wojciech Kossak (1857-1942) „Husarz na koniu”, źródło: Kaminski Auctions

Wojciech Kossak (1857-1942)
„Husarz na koniu”
olej na płótnie, wymiary nieznane
Kaminski Auctions, USA, 3 marca 2019, estymacja: 4.000 – 6.000 USD

Całkiem współczesny falsyfikat oprawiony w przedwojenną ramę – abstrahując już od kwestii fundamentalnych jakimi są różnice w sposobie malowania oraz liczne błędy w detalach kompozycji – wyraźnie widać wiele zabiegów mających postarzyć zarówno malaturę jak i odwrocie obrazu.

Mela Muter (1876-1967) „Autoportret”, źródło: Trinity Auctions

Mela Muter (1876-1967)
„Autoportret”
olej na tekturze, 54,5 x 44,5 cm
Trinity Auctions, USA, 23 lutego 2019, estymacja: 3.000 – 5.000 USD

Naszym zdaniem: ani to autoportret, ani praca Meli Muter – już na pierwszy rzut oka wielkie wątpliwości budzi czerwony podpis oraz koszmarnie długa szyja portretowanej pani. Odradzamy!

Podziel się z innymi: