Rafał Bujnowski (ur. 1974) „Ekstaza”, źródło: Van Ham Kunstauktionen

Rafał Bujnowski (ur. 1974)
„Ekstaza”
olej na płótnie, 35 x 45 cm
Van Ham Kunstauktionen, Niemcy, 2 października 2019, estymacja: 1.800 – 2.400 EUR

Udana, niezwykle sugestywna praca autorstwa Rafała Bujnowskiego o ciekawym pochodzeniu i historii. Obraz wchodził w skład bardzo znanej kolekcji sztuki rodziny Rusche w Niemczech, będącej właścicielami sieci odzieżowej SØR Rusche. Rodzina ta podjęła decyzję o sprzedaży kolekcji (jednej z największych kolekcji sztuki współczesnej w Niemczech), aby poprawić kondycję finansową swojej firmy i dostosować ją do wymogów internetowych kanałów sprzedaży. Bardzo mocno polecamy!

Paul Weimann (1867-1945) „Zimowy pejzaż z widokiem Śnieżki”, źródło: Duesseldorfer Auktionshaus

Paul Weimann (1867-1945)
„Zimowy pejzaż z widokiem Śnieżki”
olej na płótnie, 80 x 120 cm
Duesseldorfer Auktionshaus, Niemcy, 5 października 2019, cena wywoławcza: 500 EUR

Charakterystyczny, zimowy, karkonoski widok autorstwa przedstawiciela przedwojennej wrocławskiej szkoły pejzażowej. Bardzo dobry stosunek jakości do wyjściowej ceny, polecamy!

Louis Marcoussis (1871-1941) „Nimes”, źródło: Leo Spik

Louis Marcoussis (1871-1941)
„Nimes”
olej na płótnie, 35,5 x 35,5 cm
Leo Spik, Niemcy, 26 września 2019, cena wywoławcza: 22.000 EUR

Praca najsłynniejszego, pochodzącego z polski, twórcy nurtu kubistycznego – Louisa Marcoussisa (czyli Ludwika Markusa). Obraz o rozbudowanej i rzetelnej proweniencji (w tym m.in. Galeria Lipert prowadzona w Nowym Jorku przez Zbigniewa Legutkę), co ciekawe obraz wystawiany był na początku tego roku na monograficznej wystawie artysty organizowanej przez warszawski Dom Aukcyjny Libra. Cena wywoławcza na tle cen rynkowych prac malarskich Marcoussisa – więcej niż okazyjna. Rekomendujemy!

Artysta Nieznany (XX w.) „Widok Rynku Głównego w Krakowie”, źródło: Dresdener Kunstauktionshaus Günther

Artysta Nieznany (XX w.)
„Widok Rynku Głównego w Krakowie”
olej na płótnie, 74 x 60 cm
Dresdener Kunstauktionshaus Günther, Niemcy, 28 września 2019, cena wywoławcza: 1.200 EUR

Przykład olbrzymiej niestaranności niemieckiego domu aukcyjnego – bardzo pobieżny opis uzupełniony zdjęciami tragicznej jakości. Nawet na podstawie zbliżenia sygnatury trudno nam zidentyfikować jednoznacznie autora – obstawiamy artystę pokroju Józefa Piotrowskiego (1878-1944). Z pewnością nie jest to jednak praca, za którą warto zapłacić wyjściowe 1.200 EUR + opłaty aukcyjne.

Podziel się z innymi: