Stanisław Chlebowski (1835-1884) „W Konstantynopolu”, źródło: Heritage Auctions

Stanisław Chlebowski (1835-1884)
„W Konstantynopolu”
olej na płótnie, 46,5 x 35,5 cm
Heritage Auctions, Dallas – USA, 4 grudnia 2020, cena wywoławcza: 7.500 USD

Najwyższej klasy przykład XIX-wiecznego, polskiego malarstwa o tematyce orientalnej – do dnia dzisiejszego Stanisław Chlebowski (obok tworzącego kilka dekad później Adama Styki) jest najbardziej uznanym i docenianym polskim orientalistą na zagranicznych aukcjach. Jego szczególnym osiągnięciem był tytuł i funkcja nadwornego malarza sułtana tureckiego w latach 1864-1876. Prezentowana praca powstała nieco później, ale swym poziomem zdecydowanie zasługuje na uznanie. Pomimo dość wysokiej wyjściowej ceny – polecamy!

Jan Tarasin (1926-2009) „Przedmioty”, źródło: Uppsala Auktionskammare

Jan Tarasin (1926-2009)
„Przedmioty”
olej na płótnie, 73 x 100 cm
Uppsala Auktionskammare, Upssala – Szwecja, 19 listopada 2020, estymacja: 19.000 – 29.000 EUR

Bez wątpienia wybitna praca Jana Tarasina! Tego typu prace z lat sześćdziesiątych pojawiają się na polskim rynku niezwykle rzadko i sprzedawane są w cenach powyżej górnej estymacji niż na wspomnianej, szwedzkiej aukcji. A sama aukcja to okazja do nabycia jeszcze kilku innych klasyków polskiej sztuki powojennej – łącznie oferowanych jest 5 prac Jana Tarasina, 4 prace Aleksandra Kobzdeja oraz charakterystyczna (i również wybitna) kompozycja Jonasza Sterna z 1967 roku. Polecamy!

Autor Nierozpoznany „Most na Odrze”, źródło: Kavanagh Auctions

Autor Nierozpoznany
„Most na Odrze”
olej na płótnie, 66 x 91 cm
Kavanagh Auctions, Montreal – Kanada, 28 listopada 2020, cena wywoławcza: 100 CAD

W tym miejscu proponujemy ciekawe wyzwanie dla dociekliwych lub też dla czytelników ze skłonnością do ryzyka – prezentowana praca jest niesygnowana, ale naszym zdaniem jest spora szansa, że może być to praca Eugeniusza Gepperta z późnego okresu twórczości. Zgadza się tematyka i maniera malarska – być może gdzieś widnieje drobny podpis lub został on zmyty z niewiadomego powodu. Oczywiście może być to praca któregoś z uczniów naśladujących mistrza – praca powstała w czasie gdy prowadził on pracownię malarstwa na wrocławskiej ASP. Mimo tego cena wywoławcza jest niezwykle niska i pracę można nabyć również jako udany, miejski pejzaż z Wrocławia z lat sześćdziesiątych.

Jan Stanisławski (1860-1907) „Słoneczniki”, źródło: Kodner Galleries Inc.

Jan Stanisławski (1860-1907)
„Słoneczniki”
olej na desce, 25 x 38 cm
Kodner Galleries Inc. – Dania Beach – USA, cena wywoławcza: 500 USD

To raczej ponury, współczesny żart nie mający nic wspólnego z maestrią wielkiego Jana Stanisławskiego – zachęcamy do zapoznania się autentycznymi pejzażami z motywem słoneczników reprodukowanymi w bardzo wielu katalogach i albumach (jak również do odwiedzenia np. cyfrowego katalogu zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie). W tym przypadku, na aukcji oferowane jest bez wątpienia wykonane w ostatnich latach dość nieudolne naśladownictwo, sygnowane na dodatek w bardzo koślawy sposób.

Henryk Siemiradzki (1843-1902) „Żniwiarka”, źródło: Kodner Galleries Inc.

Henryk Siemiradzki (1843-1902)
„Żniwiarka”
olej na płótnie, 82,5 x 72 cm
Kodner Galleries Inc. – Dania Beach – USA, cena wywoławcza: 1.500 USD

Nie widzimy najmniejszego związku powyższej pracy z twórczością Henryka Siemiradzkiego – widzimy natomiast sporą nieporadność w malowaniu dłoni oraz niezwykle kiepski drugi plan. Dom aukcyjny nie zamieścił co prawda zbliżenia sygnatury (w przypadku Siemiradzkiego była ona niezwykle zamaszysta i trudna do naśladowania), ale nam ta praca kojarzy się z malarstwem końca XIX wieku z południa Niemiec.

Podziel się z innymi: