Zdzisław Stanek (1925-1996) „Słońce III”, źródło: Stockholms Auktionsverket

Zdzisław Stanek (1925-1996)
„Słońce III”
olej na płótnie, 73 x 80 cm
Stockholms Auktionsverket, Szwecja, 16 lutego 2019, estymacja: 6.000 SEK (ok. 2.450 zł)

Bez wątpienia autentyczna praca Zdzisława Stanka – najwybitniejszego członka niedocenionej wciąż rynkowo, katowickiej grupy ST-53. Naszym zdaniem prezentowana kompozycja, jak również cała twórczość Stanka z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ma duży potencjał wzrostowy, a oferowana praca kusi zdecydowanie okazyjną ceną.

Jan Stanisławski (1860-1907) „Polski pejzaż”, źródło: Trinity International Auctions

Jan Stanisławski (1860-1907)
„Polski pejzaż”
olej na desce, 41,9 x 25,4 cm
Trinity International Auctions, USA, 23 lutego 2019, estymacja: 4.000 – 6.000 USD

Bardzo prymitywny, wykonany współcześnie falsyfikat, na którym poza tematem pejzażu praktycznie nic nie zgadza się z twórczością Jana Stanisławskiego. Fałszerz nie poradził sobie ze specyficzną techniką malarską, pociągnięcia pędzla nie przypominają innych, autentycznych dzieł Stanisławskiego, różna jest także kolorystyka i światło na obrazie. Na koniec sygnatura – Stanisławski podpisywał swoje prace zwykle drukowanymi literami, pełne imię i nazwisko, co wydawać by się mogło z pozoru proste do podrobienia… Jednak tak nie jest, co można zobaczyć na tej kiepskiej imitacji.

Zygmunt Menkes (1896-1986) „Kwiaty w wazonie”, źródło: Trinity International Auctions

Zygmunt Menkes (1896-1986)
„Kwiaty w wazonie”
olej na płótnie, 76 x 61 cm
Trinity International Auctions, USA, 23 lutego 2019, estymacja: 5.000 – 7.500 USD

Już po samej kolorystyce obrazu można dojść do wniosku, że nie jest to nawet bardzo późna praca Menkesa. Jest bardzo kolorowo i kontrastowo – my odradzamy!

Podziel się z innymi: