Roman Kochanowski (1856-1945) „Pejzaż wiejski”, źródło: Kaupp

Roman Kochanowski (1856-1945)
„Pejzaż wiejski”
olej na desce, 22 x 27 cm
Kaupp, Sulzburg – Niemcy, 21 listopada 2020, cena wywoławcza: 1.200 EUR

Na jednej z listopadowych aukcji, w niewielkim domu aukcyjnym w Badenii-Wirtembergii nadarza się okazja do nabycia 6 prac Romana Kochanowskiego, pochodzących zapewne z jednej kolekcji. My wybraliśmy z tego zestawu wiejski pejzaż, głównie ze względu na najciekawiej namalowaną partię nieba – zamieszczamy jednak zdjęcia wszystkich prac poniżej, ponieważ każda z nich jest warta rozważenia. Ceny wywoławcze z polskiego punktu widzenia ustalone są na bardzo atrakcyjnym poziomie – zachęcamy do licytacji!

Marcin Maciejowski (ur. 1974) „Kazimierz Malewicz”, źródło: Grisebach

Marcin Maciejowski (ur. 1974)
„Kazimierz Malewicz”
olej na płótnie, 40 x 35 cm
Grisebach, Niemcy, 4 grudnia 2020, estymacja: 6.000 – 8.000 EUR

Charakterystyczna i typowa praca jednego z członków krakowskiej Grupy Ładnie. My wybraliśmy i subiektywnie rekomendujemy portret Kazimierza Malewicza, ale na tej samej aukcji do kupienia są jeszcze Rothko i Rodczenko. Z punktu widzenia polskiego rynku sztuki – wszystkie prace posiadają niewątpliwie potencjał spekulacyjny.

Stefan Witold Matejko (1871-1933) „Scena targowa”, źródło: Bill Hood & Sons Art & Antique Auctions

Stefan Witold Matejko (1871-1933)
„Scena targowa”
olej na desce, 40 x 33 cm
Bill Hood & Sons Art & Antique Auctions, USA, 17 listopada 2020, cena wywoławcza: 250 USD

Okazja by zakupić bardzo dobrą pracę autorstwa bratanka Jana Matejki – Stefana Witolda. Pomimo, że dom aukcyjny nie dodał zdjęcia sygnatury na obrazie (o co zapewne można jeszcze poprosić) to maniera malarska i temat niezbicie wskazują, że jest to autentyczna praca tegoż artysty. Polecamy zakup – podobne kompozycje Stefana Witolda Matejki wyceniane są na polskim rynku nawet kilkanaście razy wyżej niż proponowana cena wywoławcza!

Jan Stanisławski (1860-1907) „Pejzaż wiejski”, źródło: Schloss Ahlden

Jan Stanisławski (1860-1907)
„Pejzaż wiejski”
olej na tekturze, 11 x 15 cm
Schloss Ahlden, Niemcy, 28 listopada 2020, cena wywoławcza: 2.600 EUR

Mamy bardzo spore wątpliwości co do autorstwa powyższej pracy – generalnie w przypadku Jana Stanisławskiego warto kierować się zasadą omijania wszelkich prac nie posiadających proweniencji, ponieważ być to artysta fałszowany już w pierwszych dekadach XX wieku. W powyższym przypadku jakiejkolwiek proweniencji brak, dodatkowo praca nie stoi na zbyt wysokim poziomie malarskim i zwieńczona jest sygnaturą odmienną od tych jakie znamy chociażby z prac ze spuścizny pośmiertnej Stanisławskiego.

Tadeusz Kantor (1915-1990) „Kompozycja abstrakcyjna”, źródło: Andrew Auctions

Tadeusz Kantor (1915-1990)
„Kompozycja abstrakcyjna”
olej na płótnie, 76 x 56 cm
Andrew Auctions, Kanada, 14 listopada 2020, estymacja: 1.000 – 2.000 USD

Bardzo trudno jest nam uwierzyć w fakt, że jest już kilka osób które złożyły oferty w trakcie licytacji tak ewidentnego falsyfikatu (aktualnie cena wynosi już 2.550 USD). Praca mająca rzekomo pochodzić z 1959 roku nie ma absolutnie żadnej cechy charakterystycznej dla dzieł Kantora z tego czasu. I sygnowana jest na dodatek podpisem artysty wykonanym (nieudolnie) w sposób mający chyba na celu jego widoczność z jak największej odległości. Odradzamy!

Podziel się z innymi: