Jak wyglądało mieszkanie Wyspiańskiego przy Placu Mariackim?
Plac Mariacki 9
Na ścianie kamienicy wisi tablica, która upamiętnia, że mieszkał tutaj Stanisław Wyspiański. Na dodatek, że to właśnie tu napisał Wesele. Jak wyglądało to jego mieszkanie w tym miejscu? Niestety możemy sobie to tylko wyobrazić, ponieważ faktyczna kamienica przestała istnieć, ale na szczęście zostało kilka opisów. Wynajmował to mieszkanie od lipca 1898 do stycznia 1901 roku.
Obecny budynek pod adresem Plac Mariacki 9, źródło: archiwum autorki
Tablica pamiątkowa na ścianie budynku przy Placu Mariackim 9, źródło: archiwum autorki
Był to mały pokój na drugim piętrze. Tak mały, że Stanisław Przybyszewski wspomina go w ten sposób: „Jeden pokój, wąski, jak kiszka, o dwóch oknach, ciasno tam było, że ruszać się obok siebie było trudno i nieład ogromny – zdaje się, że był tylko jeden stołek”.
Kolejny zachowany opis należy do Ferdynanda Hoesicka i brzmi tak: „W pokoju, o ścianach nietapetowanych, zawieszonych mnóstwem szkiców, fotografii i rysunków, z główną ścianą zajętą w całości od podłogi po sufit ogromnym niebieskoseledynowym pastelem Skarby Sezamu, panował wielce artystyczny nieład; stosy książek, starych czasopism, pudła z farbami, kredki, teki z rysunkami, sztalugi malarskie, garderoba, łóżko żelazne, biurko do pisania, wszystko to nigdy nie odkurzane, zapychało całą stancję tak, iż się w niej ruszyć było trudno”.
Najważniejsze jednak jest to, jak czuł się tutaj główny mieszkaniec. Stanisław Wyspiański napisał w liście do przyjaciela, Lucjana Rydla tak: “Adres mój obecny – Plac Mariacki liczba 9. Widok cudowny na cały carefur koło kościoła, na Świętą Barbarę, wikarówkę, przecudowny. – w tych dniach się w tym mieszkaniu ustalę. – XVsty wiek w okna”. Jak dla mnie, to brzmi na zachwyconego, a to najważniejsze.
Podobny widok mógł mieć Wyspiański z okna swojego pokoju, źródło: archiwum autorki
Autor: Klaudia Ziobro
Krakuska z dziada pradziada i z zamiłowania. Poszukiwaczka miejskich szczegółów i śladów historii. Z wykształcenia manager, z wyboru przewodnik po Krakowie. Współtwórca Ciekawych Krakowa.
Ulubiony artysta: Stanisław Wyspiański
zobacz inne teksty tego autora >>