Artur Markowicz (1872-1934) „Florencja”, źródło: Tiroche Auction House

Artur Markowicz (1872-1934)
„Florencja”
pastel na papierze, wymiary nie podane.
Tiroche Auction House, Izrael, 6 lipca 2019, cena wywoławcza: 700 USD

Bez cienia wątpliwości autentyczna praca Artura Markowicza – na dodatek z dość unikatowym w jego twórczości widokiem i historią: praca powstała, wedle autorskiego opisu, w 1910 roku we Florencji, a została podarowana i zadedykowana przez artystę w Krakowie w 1929 roku. Polecamy, nawet pomimo faktu, że prace Markowicza nie notują na aukcjach zbyt spektakularnych wyników (głównie z powodu dużej podaży słabych i szkicowych prac).

Jankiel Adler (1895-1949), Zestaw 2 prac, źródło: Tiroche Auction House

Jankiel Adler (1895-1949)
Zestaw 2 prac
ołówek, tusz na papierze, 35 x 26 cm (każda z prac)
Tiroche Auction House, Izrael, 6 lipca 2019, cena wywoławcza: 700 USD

2 prace rysunkowe żydowskiego malarza polskiego pochodzenia, którego obraz olejny uzyskał w ostatnim czasie rekordową cenę na rynku polskim („Młoda kobieta na plaży” – 400 tysięcy złotych plus opłaty aukcyjne na czerwcowej aukcji Agra Art) – ale nie tylko ze względu na owy rekord warto się wspomnianymi pracami zainteresować. Artysta, będący obieżyświatem miał kontakty z wybitnymi artystami swoich czasów w tym z Paulem Klee i Wassilim Kandiskim – generalnie posiadał niezwykle ciekawy i barwny życiorys. Same rysunki ze wspomnianej aukcji mają w sobie nieco charakteru i pomysłu by pokazać tradycyjne tematy w nowoczesnej, abstrakcyjnej manierze. Polecamy!

Wilhelm Wachtel (1875-1942) „Dziewczyna z Jemenu” oraz „Rabin” (praca dwustronna), źródło: Dania Beach

Wilhelm Wachtel (1875-1942)
„Dziewczyna z Jemenu” oraz „Rabin” (praca dwustronna)
pastel na papierze, 48 x 35 cm
Dania Beach, USA, 18 sierpnia 2019, cena wywoławcza: 380 USD

Efektowna i udana praca znajdująca się na aukcji w małym domu aukcyjnym na Florydzie. Polecamy, cena wywoławcza jest na bardzo atrakcyjnym poziomie.

Wytwórnia wyrobów ceramicznych Steatyt Katowice Serwis „Kalipso”,  źródło: Auktionshaus Saarbrücken GmbH

Wytwórnia wyrobów ceramicznych Steatyt Katowice
Serwis „Kalipso”
Auktionshaus Saarbrücken GmbH, Niemcy, 27 lipca 2019, cena wywoławcza: 340 EUR

Do kręgu naszych zainteresowań, a co za tym idzie i do naszych rekomendacji włączamy również bardzo chętnie przykłady polskiego wzornictwa z drugiej połowy XX wieku, którego naszym zdaniem aktualne wyceny rynkowe są jeszcze bardzo mocno niedoszacowane i mają spory potencjał wzrostowy. W tym przypadku polecamy efektowny serwis z katowickiej wytwórni Steatyt założonej w 1947 roku przez Zygmunta Buksowicza, czyli wytwórni która wykształciła swój unikatowy, całkowicie niepowtarzalny i lekko szalony styl (w tym miejscu ukłony dla Pani dr Barbary Barnaś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu – autorki wystawy i katalogu poświęconego Steatytowi z 2015 roku). Inny serwis o tej samej dekoracji (również dla 6 osób) został sprzedany w katowickiej Desie, w październiku 2018 za 3.800 zł – tutaj cena wywoławcza na prawie trzykrotnie niższym poziomie!

Roman Kramsztyk (1885-1942) „Portret kobiecy”, źródło: Tiroche Auction House

Roman Kramsztyk (1885-1942)
„Portret kobiecy”
sangwina na papierze, 24 x 19 cm.
Tiroche Auction House, Izrael, 6 lipca 2019, cena wywoławcza: 200 USD

Teoretycznie może być to szkicowa praca Kramsztyka w bardzo atrakcyjnej cenie wywoławczej – nieco niedokładna i niechlujnie sygnowana. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest ona niezwykle zbieżna z dość popularną grafiką dość często pojawiającą się na rynku (PORÓWNAJ) to należy bardzo mocno zweryfikować czy nie jest to aby szkic powstały wtórnie do grafiki i to na dodatek wykonany inną ręką (na podstawie grafiki).

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!