Ludwik Lille (1897-1957) „Wieczorna modlitwa”, źródło: Yair Art Gallery

Ludwik Lille (1897-1957)
„Wieczorna modlitwa”
olej na płótnie, 27 x 46 cm
Yair Art Gallery, Izrael, 11 stycznia 2020, cena wywoławcza: 500 USD

Pomimo, że praca jest sygnowana w dość nietypowy sposób (na odwrociu) to z uwagi na bardzo charakterystyczną manierę malarską i temat nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to autentyczna praca Ludwika Lille. Polecamy!

Henryk Hayden (1883-1970) „Pejzaż z Sanary”, źródło: Tiroche Auction House

Henryk Hayden (1883-1970)
„Pejzaż z Sanary”
olej na płótnie, 33 x 41 cm.
Tiroche Auction House, Izrael, 25 stycznia 2020, cena wywoławcza: 1.800 USD

Niezwykle przyjemny w wizualnym odbiorze pejzaż z Prowansji malowany w manierze zdecydowanie bardziej znanego Józefa Pankiewicza. Całość jest w pełni poprawna malarsko bez jakichkolwiek wątpliwości do autorstwa. W połączeniu z rozsądną ceną wywoławczą – polecamy licytację!

Jankiel Adler (1895-1949) „Martwa natura z krabem”, źródło: Tiroche Auction House

Jankiel Adler (1895-1949)
„Martwa natura z krabem”
olej na płótnie, 46 x 61 cm
Tiroche Auction House, Izrael, 25 stycznia 2020, cena wywoławcza: 5.000 USD

Oferowana w niezwykle atrakcyjnej wyjściowo cenie martwa natura autorstwa Jankiela Adlera – artysty żydowskiego pochodzenia, którego prace biją kolejne rekordy cenowe na polskim rynku sztuki. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości przed zakupem należałoby jeszcze zweryfikować zdjęcia odwrocia pracy, mogącego nosić ślady istotne dla czasu powstania czy pochodzenia pracy jak również bliżej zweryfikować podaną w opisie aukcyjnym proweniencję.

Julian Fałat (1853-1929) „Zabudowania”, źródło: Coral Gables Auction

„Zabudowania”
akwarela na papierze, 21,5 x 33,5 cm
Coral Gables Auction, USA, 17 stycznia 2020, cena wywoławcza: 1.000 USD

Definitywnie nie jest to praca naszego krakowskiego mistrza akwareli – proszę zerknąć jak nieudolnie rozjeżdża się perspektywa budynku i okien w jego prawej części. Całość dopełnia nieudolny, powolnie przepisywany podpis. Odradzamy!

Jerzy Kossak (1886-1955) „Alarm bojowy”, źródło: Black River Auction

„Alarm bojowy”
olej na płótnie, 33 x 50 cm
Black River Auction, USA, 18 stycznia 2020, cena wywoławcza: 500 USD

Pomimo faktu, że Jerzy Kossak wykonywał duże ilości autorskich replik (w zależności od popytu na dane tematy) i od lat trzydziestych posiłkował się pomocą studentów z pracowni wykonujących podmalówki, to efekt finalny prawie zawsze był rzetelny i poprawny malarsko. Powyższa praca ma bardzo wiele błędów technicznych (nogi i kopyta koni, przedziwna poza ułana wskakującego na konia) i jest malowana na płótnie i podobraziu jakiego nigdy nie spotkaliśmy w jego obrazach. Całość wieńczy nieudolnie powtórzona sygnatura (bardzo trudna do podrobienia w przypadku Jerzego Kossaka).

Zdzisław Beksiński (1929-2005) „Bez tytułu”, źródło: 888 Auctions

Zdzisław Beksiński (1929-2005)
tusz na papierze, 30 x 21 cm
888 Auctions, Kanada, 16 stycznia 2020, cena wywoławcza: 250 USD

Nie jest to autentyczna praca Zdzisława Beksińskiego, a jedynie średnio udane naśladownictwo – dla lubiących grę „Znajdź różnice” zamieszczamy zdjęcie oryginału.

Podziel się z innymi: