Wojciech Fangor (1922-2015) „M62”, źródło: Berry Art & Auctions

Wojciech Fangor (1922-2015)
„M62”
akryl na płótnie, 59,8 x 59,8 cm
Berry Art & Auctions, Perth – Australia, 16 stycznia 2021, cena wywoławcza: 5.000 USD

Ciekawa i chwytliwa propozycja z drugiej półkuli – 16 stycznia będą Państwo mieli okazję zakupić na aukcji odbywającej się w Perth, w zachodniej Australii autentyczną pracę Wojciecha Fangora z 1968 roku. Cena wywoławcza na poziomie 5 tysięcy dolarów to potencjalnie niebywała okazja, ale oczywiście w dobie zleceń internetowych ma być jedynie magnesem na jak największą ilość zleceń (zwłaszcza, że obraz został zakupiony przez poprzedniego właściciela na aukcji w Christie’s za 22.500 USD). Warto jednak spróbować – być może wszystkim konkurentom w tym dniu zatną się telefony oraz uszkodzą się światłowody?

Roman Kochanowski (1857-1945) „Wiejska zagroda”, źródło: Vero Beach Auction

Roman Kochanowski (1857-1945)
„Wiejska zagroda”
olej na desce, 21,5 x 25,5 cm
Vero Beach Auction, Vero Beach – USA, 16 stycznia 2021, cena wywoławcza: 500 USD

Pojawienie się z początkiem roku pierwszych autentycznych prac Romana Kochanowskiego na aukcjach odczytujemy pośrednio jako reakcję właścicieli jego prac na wydarzenia z ostatnich miesięcy, czyli bardzo mocny wzrost cen i popytu na jego prace (a zwłaszcza na szaloną aukcję w Sulzburgu w Domu aukcyjnym Kaupp pod koniec listopada, gdzie padały historycznie rekordowe ceny, które jak okazało się po samej aukcji nie były we wszystkich przypadkach wykupione i dom aukcyjny korygował wyniki aukcji). Co do powyższej pracy – zdecydowanie polecamy! Praca jest bardzo typowa i bez cienia wątpliwości autentyczna.

Mieczysław Rakowski (1882-1947) „Widok na ulicę Floriańską w Krakowie”, źródło: Sophie Himbaut Auctions

Mieczysław Rakowski (1882-1947)
„Widok na ulicę Floriańską w Krakowie”
olej na tekturze, 30 x 40 cm
Sophie Himbaut Auctions, Aix-en-Provence – Francja, sprzedaż galeryjna, cena: 368 EUR.

Ciekawa kompozycja z 1931 roku ukazująca widok ulicy Floriańskiej z jadącym tramwajem, ukazany z wnętrza Bramy Floriańskiej. Autorem jest urodzony pod Krakowem – Mieczysław Rakowski, który po studiach w krakowskiej ASP, jako uczeń Pankiewicza, kontynuował naukę w Paryżu i później osiadł na stałe w Belgii. Minusem wizualnym mogą dla niektórych być wyraźne (acz powstałe naturalnie) krakelury, dużym plusem jest fakt, że praca ta dostępna jest w sprzedaży poaukcyjnej za stałą cenę 368 EUR, co jest kwotą poniżej cen prac tegoż artysty na rynku polskim.

Tamara Łempicka (1898-1980) „Portret Guido Sommi”, źródło: Rhyton Gallery New York City

„Portret Guido Sommi
olej na płótnie, 86 x 51 cm
Rhyton Gallery New York City, Nowy Jork – USA, 10 stycznia 2021, cena wywoławcza: 500 USD

Praca będąca średnio udanym współczesnym naśladownictwem pracy z 1925 roku – portretu kochanka Łempickiego, Guido Sommiego, który był oferowany w 2016 roku w Christie’s z estymacją 3,6 – 5,5 mln EUR (praca nie została wtedy sprzedana). Zakup falsyfikatu za 500 dolarów to, pomimo niskiej ceny, nadal kiepski pomysł.

Jan Cybis (1897-1972) „Łodzie na plaży”, źródło: 888 Auctions

Jan Cybis (1897-1972)
„Łodzie na plaży”
olej na tekturze, 34 x 49 cm
888 Auctions, Richmond Hill – Kanada, 14 stycznia 2020, estymacja: 1.000 – 2.000 USD

Płaski i dość paskudny nadmorski pejzaż bardzo nieudolnie naśladujący twórczość Jana Cybisa. Na dalszą analizę szkoda czasu, odradzamy!