Mojżesz Kisling (1891-1953)
„Niebieskooki chłopiec”
olej na płótnie, 41 x 27 cm
Mainichi Auction, Tokio – Japonia, 16 lipca 2022, estymacja: 4.000.000 – 6.000.000 JPY (ok. 28,440 – 42,660 EUR)
W ostatnich tygodniach (a może nawet i miesiącach) na światowym rynku sztuki możemy być pewni jednego – w każdym momencie dostępna jest do zakupu jakaś praca autorstwa Mojżesza Kislinga. Szczęśliwie jest to artysta tak rozpoznawalny i doceniany na całym świecie, że wzmożona podaż nie załamuje w żaden sposób cen jego prac.
Tym razem Państwa uwadze polecamy namalowany tuż po wojnie portret rudowłosego młodzieńca o jasnoniebieskich oczach, który to można nabyć 16 lipca na aukcji odbywającej się w Tokio. Praca jest reprodukowana w jednej z dwóch najważniejszych monografii artysty i posiada rzetelną opinię cenionego eksperta – Marca Ottavi.
Chaim Goldberg (1917-2004)
„Taniec hora”
olej na płótnie, 107 x 128 cm
Bonhams, Londyn – Wielka Brytania, 6 lipca 2022, estymacja: 5.000 – 7.000 GBP
Bardzo udana kompozycja autorstwa Chaima Goldberga – jednego z najsłynniejszych malarzy pochodzących z Kazimierza Dolnego. Prezentowana praca powstała w 1963 roku czyli w czasie kiedy artysta mieszkał i tworzył w Izraelu. Wedle opisu wchodziła w skład domowej kolekcji Goldberga, która przypadła później w spadku jego synom. Polecamy!
Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915)
„Odpoczynek w saniach”
olej na desce, 25 x 38 cm
Christies’s, Londyn – Anglia, 15 lipca 2022, estymacja: 8.000 – 12.000 GBP
Bardzo ciekawa i w gruncie rzeczy dość nietypowa sytuacja jaka miała miejsce w katalogu aukcji on-line organizowanej przez londyńskie Christie’s – powyższa praca, oferowana (i niesprzedana) w 2018 roku na aukcji w Polsce została wystawiona z estymacją 8-12 tysięcy funtów oraz ceną wywoławczą na poziomie… 100 funtów, z wyraźnym zaznaczeniem, że obiekt nie ma żadnej ceny rezerwowej.
Potencjalna okazja wywołała wiele dyskusji wśród osób z polskiego rynku sztuki ponieważ praca delikatnie rzecz biorąc budzi sporo wątpliwości zarówno w kwestii malarskiej (detale bliższe są manierze malarskiej Ludwika Gędłka) jak i w kwestii sygnatury – dość odmiennej od tych które znamy z prac Alfreda Wierusza Kowalskiego. Efektem wspomnianego rozgłosu było usunięcie pracy przez dom aukcyjny, co w pełni pochwalamy jako jedyne rozwiązanie w tej sytuacji.
P.S. Gratulujemy nieustępliwości Panu Johnowi Doe, który pierwszy opisał powyższą sytuację na prowadzonym przez siebie blogu.
Jerzy Nowosielski (1923-2011)
„Akt z lustrem”
olej na tekturze, 94 x 78 cm
Akiba Antiques, Dania Beach – Stany Zjednoczone, 19 lipca, estymacja: 5.000 – 25.000 USD
Naszym zdaniem definitywnie nie jest to praca autorstwa Jerzego Nowosielskiego a jedynie naśladownictwo starające się powtórzyć jego charakterystyczną manierę malarską. Wielkie, czarne zachlapanie na odwrociu jest raczej dowodem na indolencję fałszerza a nie efektem ekspresji profesora Nowosielskiego (sam opis na odwrociu pracy jest zresztą pisany odmiennym charakterem pisma). Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!