Tamara Łempicka (1898-1980)
„Portret Marjorie Ferry”
olej na płótnie, 100 x 65 cm
Christie’s, Anglia, 5 lutego 2020, estymacja: 8.000.000 – 12.000.000 GBP
Bum! Kolejna potężna bomba kolekcjonerska na światowym rynku aukcyjnym! Obraz ma olbrzymie szanse ustanowienia nowego rekordu cenowego za pracę artysty polskiego pochodzenia i to zaledwie dwa i pół miesiąca po rekordowej sprzedaży pracy „Różowa tunika” (oczywiście również autorstwa Tamary Łempickiej) za ponad 13 mln dolarów – o tym obrazie pisaliśmy w TYM odcinku naszego felietonu.
Powyższa praca z lutowej aukcji subiektywnie podoba nam się znacznie bardziej (jest subtelniejsza, a zarazem bardziej nowoczesna przez niezliczoną ilość fałd prześcieradła, którym owinięta jest modelka). Obstawiamy, że rekord zostanie pobity, o czym wszelkie rodzime media będą Państwu donosić 6 lutego bieżącego roku!
Witold K (ur. 1932)
„Niebieska kompozycja”
olej na płótnie, 63 x 38 cm
Revere Auctions, USA, 12 lutego 2020, cena wywoławcza: 300 USD
Bardzo dobra, klasyczna kompozycja Wita Leszka Kaczanowskiego z 1972 roku – artysty o świetnym wykształceniu i warsztacie, który dzięki niezwykłej konsekwencji w swej twórczości z pewnością zajmie ważniejsze niż aktualnie miejsce w polskiej sztuce współczesnej. Rekomendujemy zakup nawet znacznie powyżej bardzo atrakcyjnej ceny wywoławczej!
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939)
„Portret”
pastel na papierze, 58 x 43 cm
Kodner Galleries, USA, 5 lutego 2020, cena wywoławcza: 500 USD
Naszym zdaniem jest to bardzo mizerny falsyfikat – warsztat malarski jego twórcy był tak słaby, że trudno podjąć nam decyzję czy miał to być portret damski czy męski. Z pewnością jednak odradzamy zakup!
Tamara Łempicka (1898-1980)
„Akt siedzący”
akwarela na papierze, 38 x 28 cm
Carstens Galleries, USA, 30 stycznia 2020, cena wywoławcza: 375 USD
Rewelacyjna okazja dla wszystkich sądzących, że przy odrobinie szczęścia można w małym domu aukcyjnym na Florydzie odnaleźć i kupić zapomniany szkic akwarelowy Tamary Łempickiej – niestety czar pryska po jednym spojrzeniu na załączone zdjęcie. Zamiast wydawać 375 dolarów na to szkaradztwo polecamy zakup np. kilku albumów z pracami tej wybitnej malarki polskiego pochodzenia.
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!