Louis Marcoussis (1883-1941) „Martwa natura z rybą”, źródło: Galerie Kornfeld

Louis Marcoussis (1883-1941)
„Martwa natura z rybą” 1926 rok
technika własna na szkle, 27 x 48,5 cm
Galerie Kornfeld, Berno – Szwajcaria, 18 września 2020, cena wywoławcza: 30.000 CHF

Wybitna praca, wybitnego artysty pochodzącego z polski – namalowana na szkle w 1926 roku martwa natura o niezwykle wyrazistej, kubistycznej manierze. Całość dopełnia ciekawa i kompletna (od momentu powstania) proweniencja. Polecamy zakup tej pracy jako dzieła artysty uznawanego za jednego z czołowych przedstawicieli kubizmu i paryskiej awangardy artystycznej początku XX wieku !

Rafał Olbiński (ur. 1943) „Wyższość konsekwencji”, źródło: Hess Fine Auctions

Rafał Olbiński (ur. 1943)
„Wyższość konsekwencji”
akryl na płótnie, 92 x 87 cm
Hess Fine Auctions, St Petersburg – USA, 12 września 2020, cena wywoławcza: 3.500 USD

Teoretycznie może być to okazja! Sporych rozmiarów praca, co do autentyczności której nie mamy żadnych zastrzeżeń. Mając na uwadze kolejne rekordy cenowe prac Rafała Olbińskiego na polskim rynku – z pewnością warto przypilnować licytacji w tym niewielkim domu aukcyjnym na Florydzie. Cena wywoławcza ustalona została na uderzająco niskim poziomie – być może to jedynie zabieg mający zwiększyć zainteresowanie potencjalnych nabywców, gdyż estymacja ustalona jest już na poziomie wysoce ponadrynkowym (30.000 – 60.000 USD) – gdzie zatem zatrzyma się licytacja?

Adam Setkowicz (1876-1945) „Bitwa na śnieżki”, źródło: Düsseldorfer Auktionshaus

Adam Setkowicz (1876-1945)
„Bitwa na śnieżki”
olej na tekturze, 33 x 40 cm
Düsseldorfer Auktionshaus, Düsseldorf – Niemcy, 26 września 2020, cena wywoławcza: 200 EUR

Bardzo klasyczna, olejna kompozycja autorstwa przedwojennego, krakowskiego malarza – Adama Setkowicza. Na uwagę zasługuje, sprawnie ujęty, nie powielany temat pracy (autorepliki były zmorą w twórczości tego malarza) – sielska, wiejska scenka w której młodzi chłopcy obrzucają śnieżkami przejeżdżającą w saniach dziewczynę. Polecamy!

Jerzy Kossak (1886-1955) „Kirasjerzy napoleońscy przed chatą”, źródło: Düsseldorfer Auktionshaus

„Kirasjerzy napoleońscy przy chacie”
olej na tekturze, 37 x 49 cm
Düsseldorfer Auktionshaus, Düsseldorf – Niemcy, 26 września 2020, cena wywoławcza: 300 EUR

Niewątpliwie autentyczna kompozycja autorstwa Jerzego Kossaka, namalowana na początku lat trzydziestych. Tak samo jak za czasów życia autora – nadal jest to lubiany i chętnie kupowany przez klientów motyw (z tego powodu autor namalował bardzo wiele jego wersji). Jedyny minus to stan zachowania – kolorystyka jest mocno zażółcona co może oznaczać albo grubą warstwę nikotyny albo użycie w przeszłości niewłaściwego, niskiej jakości werniksu. Na pewno przy zakupie należy założyć konieczność wykonania zabiegów konserwatorskich. Mimo tego – polecamy!

Wojciech Kossak (1856-1942) „Z meldunkiem” , źródło: 888 Auction

„Z meldunkiem”
olej na płótnie, 27 x 38 cm
888 Auction, Richmond Hill – Kanada, 10 września 2020, cena wywoławcza: 500 USD

Tym razem dostawca sfałszowanych polskich obrazów do naszego „ulubionego” kanadyjskiego domu aukcyjnego 888 przygotował pracę Wojciecha Kossaka – jedyne co jest poprawne w tym obrazie to proporcje koni, poza tym cała reszta jest już fatalna – w szczególności pokraczny podpis imitujący sygnaturę Wojciecha Kossaka. Całość dopełniają sztucznie pordzewiałe gwoździe, postarzany blejtram i sfałszowana niemiecka nalepka galeryjna – proszę zwrócić uwagę na zabawny fakt (nie występujący raczej nigdy na autentycznych metryczkach obrazów w Niemczech) – wymiary obrazu podane są również w calach, od razu z myślą o klientach anglosaskich / albo o klientach 888 Auctions 😉