Otto Eduard Pippel (1878-1960)
„Martwa natura z bukietem kwiatów”
olej na płótnie, naklejonym na deskę, 60 x 53 cm
Grisebach, Berlin – Niemcy, 10 stycznia 2021, cena wywoławcza: 2.500 EUR
Otto Pippel to artysta urodzony w Łodzi (na tym punkcie najprawdopodobniej kończą się jego związki z naszym krajem) – jego prace goszczą jednak co jakiś czas na rodzimych aukcjach i w rodzimych kolekcjach. Powyższą pracę polecamy z uwagi na fakt, że w naszej ocenie jest to najlepsza martwa natura tego artysty jaką widzieliśmy w ostatnich latach. Pippel zazwyczaj malował impastowe krajobrazy z Alp Bawarskich lub Szwarcwaldu – w tym przypadku mamy ekspresyjną martwą naturę urzekającą intensywnymi barwami (świetnie kontrastującymi z ciemnym tłem). Polecamy!
Artysta Nieznany
„Popiersie Marii Skłodowskiej Curie”
brąz patynowany, 48 x 43 cm
TRIBAL GATHERINGS, Quakertown – USA, 26 grudnia 2020, cena wywoławcza: 130 USD
Niezwykle efektowne rzeźbiarsko popiersie naszej słynnej wynalazczyni i noblistki – Marii Skłodowskiej Curie. Rzeźba wykonana najpewniej we Francji przez bliżej nieznanego artystę zaciekawia nas sposobem ujęcia i bardzo udanym uchwyceniem spojrzenia w dal. Co niezwykle istotne – proszę porównać inne rzeźbiarskie portrety Skłodowskiej Curie (również realizacje pomnikowe) by zobaczyć jak ciekawa i udana jest rzeźba prezentowana na powyższej aukcji. Fascynuje nas również proweniencja – obiekt pochodzi z wyprzedaży majątku prywatnego „Muzeum osobliwości” w małej miejscowości Metamora w stanie Indiana w USA. Cena wywoławcza to 100 dolarów!
Erno Erb (1878-1943)
„Scena targowa”
olej na sklejce, 17,5 x 28 cm
Auktionshaus Satow, Satow – Niemcy, 30 grudnia 2020, cena wywoławcza: 320 EUR
Nie ma absolutnie żadnych szans, aby była to autentyczna praca Erno Erba, a jedynie bardzo mizerne naśladownictwo. Praca malowana jest płasko, a wiele elementów kompozycji namalowanych jest z kardynalnymi błędami – budynki na dalszym planie przechylają się w lewo, a twarze przekupek są uproszczone do kilku dość infantylnych kropek i kresek (pomimo, że Erb nie był specjalnym mistrzem detalu to jednak wszelkie granice niedociągnięć w tej kwestii zostały przekroczone). Odradzamy!
Henryk Hayden (1883-1970)
„Kubistyczna martwa natura z mandoliną”
gwasz na tekturze (?), 63,5 x 45,5 cm
Auction Kings Gallery, Tampa – USA, 31 grudnia 2020, cena wywoławcza: 200 USD
Takie okazje to tylko w USA! Kubistyczna kompozycja Henryka Haydena z estymacją 6.000 – 10.000 dolarów do kupienia za wywołanie w wysokości 200 dolarów. I na dokładkę jeszcze opcja pełnego zwrotu do 30 dni od zakupu. Czar jednak pryska po zerknięciu na załączone zdjęcia, szans na autorstwo Haydena żadnych… Odradzamy!
Olga Boznańska (1865-1940)
„Portret dziewczynki”
olej na tekturze, 55 x 45 cm
888 Auctions, Richmond Hill – Kanada, 14 stycznia 2021, estymacja: 300 USD
Bardzo kiepskie podszywanie się pod muzealną proweniencję… Abstrahując od samego portretu który jest po prostu marnym falsyfikatem – zastanawiamy się czego oczekuje jego pomysłodawca? Zweryfikowanie, że powyższej pracy nie ma w katalogu wystawy Muzeum Narodowego w Warszawie, a nalepka wystawowa wygląda inaczej to dla zdeterminowanej osoby nie posiadającej tegoż katalogu to zapewne kilka minut (dwa-trzy maile lub jeden telefon).
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!