Władysław Strzemiński (1893-1952) „Studium liternictwa”, źródło: Swann Auction Galleries

Władysław Strzemiński (1893-1952)
„Studium liternictwa”
ołówek, gwasz na papierze, 29 x 20 cm
Swann Auction Galleries, USA, 18 czerwca 2020, cena wywoławcza: 11.000 USD

Prace ze szczytowego, przedwojennego okresu twórczości Władysława Strzemińskiego są marzeniem większości kolekcjonerów polskiej awangardy. Na wspomnianej aukcji trafia się okazja zakupu kolorowego projektu (geometryczny napis „Praesens” wskazuje, że szkic powstał na potrzeby awangardowej grupy artystycznej o tej właśnie nazwie, do której należał Strzemiński; być może był to projekt okładki katalogu / czasopisma lub plakatu) – bardzo żałujemy, że oprócz informacji o ostatniej kolekcji w jakiej znajdowała się praca (zacna, amerykańska kolekcja Alexandra Kaplena), brakuje informacji o jej wcześniejszych losach. Tutaj przed zakupem należałoby jeszcze oprzeć się o porównanie z podobnymi projektami, które znaleźć można w zbiorach Muzeum w Łodzi. Wyjściowa cena ustalona jest na bardzo atrakcyjnym poziomie – polecamy!

Mela Muter (1876-1967) „Dziewczynki”, źródło: Lempertz

Mela Muter (1876-1967)
„Dziewczynki”
olej na płótnie, 108 x 84 cm
Lempertz, Niemcy, 19 czerwca 2020, estymacja: 80.000 – 100.000 EUR

Duża rozmiarowo praca, którą można przyporządkować do jednego z najsłynniejszych cyklów malarskich w twórczości Melanii Mutermilch tematycznie związanych z macierzyństwem. Dla wielbicieli jej malarstwa może być to okazja do zakupu istotnej pracy, ze znakomitą i rozbudowaną proweniencją. Musimy jedynie dodać, że estymowana cena jest naszym zdaniem bardzo wysoka – zakup miałby sens jedynie w pobliżu lub poniżej dolnej estymacji.

Nikifor (1895-1968) „Pejzaż z kościołem”, źródło: Historia Auctionata

Nikifor (1895-1968)
„Pejzaż z kościołem”
akwarela na papierze, 21 x 15 cm
Historia Auctionata, Niemcy, 13 czerwca 2020, cena wywoławcza: 300 EUR

Nie podoba się nam zarówno bardzo kontrastowa kolorystyka, sposób malowania pól, wzgórz jak i również delikatny zabieg, zapewne celowego błędu w nazwisku autora – zamiast Nikifora jest Nikofor, co w domyśle wyklucza późniejsze roszczenia klienta liczącego na to, że znalazł okazyjnie wycenioną pracę Nikifora, a po negatywnej weryfikacji po zakupie chciałby ją zwrócić. Odradzamy!

Alfred Wierusz-Kowalski (1849-1915) „Polowanie na wilki”, źródło: DAWO Auktionen

Alfred Wierusz-Kowalski (1849-1915)
„Polowanie na wilki”
olej na płótnie, 21 x 31 cm
DAWO Auktionen, Niemcy, 3 czerwca 2020, cena wywoławcza: 2.500 EUR

Mając na uwadze fakt rewelacyjnego wyniku jaki osiągnęła w ostatni weekend (bez cienia wątpliwości autentyczna) praca Alfreda Wierusza-Kowalskiego na aukcji w Bostonie (ponad 500 tys. dolarów z opłatami aukcyjnymi!) oczy wszystkich poszukiwaczy polskiego malarstwa na światowych aukcjach rozbiegają się w poszukiwaniu kolejnych prac tego znakomitego monachijczyka. Tym razem okazja jest jedynie pozorna – nie najlepszej jakości zdjęcie wystarcza do stwierdzenia, że nie ma naszym zdaniem mowy o tym, by była to autentyczna praca Wierusza-Kowalskiego – poziom malarski jest zbyt niski, my zdecydowanie nie polecamy!

Tadeusz Makowski (1882-1932) „Wiejskie zabudowania”, źródło: Donny Malone Auctions

Tadeusz Makowski (1882-1932)
„Wiejskie zabudowania”
akwarela na papierze, 7 x 14,5 cm
Donny Malone Auctions, USA, 8 czerwca 2020, cena wywoławcza: 15 USD

Pozornie wyglądająca na poprawną niewielka praca (zgadza się tematyka i kolorystyka) przy powiększeniu uderza w oczy prymitywnością i niedołężnością fałszerza. Definitywnie nie jest to w naszej ocenie praca Tadeusza Makowskiego!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!