Władysław Chmieliński (1911-1979)
„Rynek Starego Miasta w Warszawie”
olej na płótnie, 35 x 50,5 cm
Bruun Rasmussen, Nordhavn – Dania, 8 sierpnia 2022, estymacja: 6.000 – 8.000 DKK
Letnia, lipcowa posucha panująca w katalogach aukcyjnych na całym świecie powoduje, że do naszych rekomendacji trafiają dzieła mniej unikatowe, takie jak powyższa praca Władysława Chmielińskiego. Jest to oczywiście jedna z bardzo wielu kompozycji tegoż autora ukazująca zimowy widok z warszawskiej starówki wraz z typowym sztafażem – przejeżdżającymi saniami i przechodniami na bliższym i dalszym planie. Naszym zdaniem jest to jednak całkiem udana kompozycja, na której autor ukazał widok na Rynek Starego Miasta w Warszawie od strony ul. Świętojańskiej – na którym widać po prawej Kamienicę pod Lwem, a po lewej kamienicę Simonettich (warto wpatrzyć się w detale tego miejskiego pejzażu by wyłapać różnice między przedwojennym widokiem a aktualnym po odbudowie całej starówki w latach 1951-1953).
Polecamy, mając na uwadze, że cena wywoławcza po przeliczeniu na złotówki wynosi mniej niż 4 tysiące złotych!
Józef Pawlikiewicz (XIX / XX wiek)
„Dwa widoki Stambułu”
akwarela na papierze, 29 x 44 cm oraz 44 x 29 cm
Kunstauktionshaus Schlosser, Bamberg – Niemcy, 29 lipca 2022, cena wywoławcza: 600 EUR
Dwie akwarele autorstwa mało znanego, polskiego artysty tworzącego na przełomie XIX i XX wieku – co ciekawe dość często zachodnie domy aukcyjne (i nie tylko) mylą jego nazwisko i przypisują jego prace znacznie bardziej znanemu Józefowi Pankiewiczowi. Pomyłka ta jest o tyle kuriozalna, że Pankiewicz nigdy do Stambułu nie podróżował, a literatura i katalogi poświęcone jego twórczości nie odnotowują żadnych prac znad Bosforu. A wracając do meritum – prezentowane na powyższej aukcji dwie akwarele Józefa Pawlikiewicza z pewnością warte są rozważenia w pobliżu ceny wywoławczej (choć na pewno warto byłoby poprosić dom aukcyjny o lepszej jakości zdjęcia).
Ferdynand Ruszczyc (1870-1936)
“Pejzaż jesienny”
olej na płótnie, 29,5 x 42,5 cm
HannoVerum, Hannower – Niemcy, 21 lipca 2022, cena wywoławcza: 4.800 EUR
Z jednej strony fałszerz będący autorem tej pracy wiedział, o wielu typowych cechach kompozycji autorstwa Ferdynanda Ruszczyca – np. że chmury były istotnym elementem wielu pejzaży jego autorstwa (chociaż nie da się ukryć, że tutaj namalowane są dość infantylnie), z drugiej jednak strony dom aukcyjny pomimo umieszczenia w katalogu poprawnego biogramu artysty raczej celowo przekręcił jego nazwisko z Ruszczyc na Ruszczyk zdając sobie sprawę z lat świetlnych jakie dzielą prawdziwe prace Ruszczyca od prezentowanego potworka. Odradzamy!
Władysław Ślewiński (1856-1918)
“Portret młodej bretonki”
olej na płótnie, 100 x 75 cm
Kunstauktionshaus Schlosser, Bamberg – Niemcy, 29 lipca 2022, cena wywoławcza: 5.000 EUR
Dobrze znana nam praca, którą opisywaliśmy już 19 kwietnia tego roku – poprzednio oferowana była w Belgii na aukcji w Gent. Od tego czasu zmienił się nieco opis (usunięto datowanie na 1892 rok i informację, że postacie na drugim planie namalowane zostały przy współpracy ze słynnym Paulem Sérusier), ambitnie zmieniła się również cena z poprzednich 4.000 EUR na 5.000 EUR teraz. Nie zmienił się fakt, że praca nie została z pewnością namalowana przez Władysława Ślewińskiego, zatem nadal odradzamy zakup!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!