Adam Styka (1890–1959) "Kolosy Memnona", źródło: Artcurial

Adam Styka (1890–1959)
„Kolosy Memnona”
olej na płótnie, 75,5 x 92 cm
Artcurial, Marakesz – Maroko, 30 grudnia 2023, estymacja: 250.000 – 350.000 MAD

Niezwykle efektowna i udana kompozycja autorstwa jednego z najsłynniejszych polskich orientalistów – Adama Styki. Zdanie to z pewnością potwierdzają marokańscy kolekcjonerzy, którzy już od wielu lat umiłowali sobie jego twórczość. Może to nieco zadziwiać, patrząc z perspektywy polskiego rynku – wiemy jednak o wielu wybitnych pracach Adama Styki znajdujących się w marokańskich kolekcjach.

Potwierdzeniem tego trendu jest powyższa aukcja organizowana przez paryski Artcurial, specjalnie z myślą o marokańskich klientach w stolicy ich kraju. Praca Adama Styki, pomimo, że wyceniona powyżej cen z polskiego rynku nie należy nawet do pierwszej piętnastki prac oferowanych na wspomnianej aukcji. Pod względem dekoracyjności i efektowności pracę tę z pewnością polecamy!

Wytwórnia Braci Buch w Warszawie, Samowar w kształcie parowozu, źródło: Coutau-Bégarie

Wytwórnia Braci Buch w Warszawie
Samowar w kształcie parowozu
metal srebrzony, 36,5 x 39 cm
Coutau-Bégarie, Paryż – Francja, 19 grudnia 2023, estymacja: 2.000 – 2.500 EUR

Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu obiekt byłby wręcz sensacją wśród kolekcjonerów rzemiosła artystycznego – warszawskie samowary miały sporą grupę aktywnych kolekcjonerów, a cena na poziomie powyższej estymacji z pewnością byłaby uznana za niezwykle okazyjną. Aktualnie wspomnianych kolekcjonerów jest już coraz mniej, co nie zmienia faktu, że oferowany samowar jest obiektem klasy muzealnej, a ten konkretny model nie pojawił się nigdy wcześniej na polskim czy europejskim rynku. Polecamy!

Konrad Srzednicki (1894-1993) "Konie św. Marka", źródło: Stockholms Auktionsverk Hamburg

Konrad Srzednicki (1894-1993)
„Konie św. Marka”
akwatinta na papierze, 49 x 64 cm
Stockholms Auktionsverk Hamburg, Hamburg – Niemcy, 23 grudnia 2023, cena wywoławcza: 50 EUR

W trakcie świątecznej posuchy w katalogach aukcyjnych (szczyt sezonu aukcyjnego już definitywnie za nami!) pragniemy polecić wyśmienitą grafikę autorstwa jednego z najwybitniejszych, powojennych krakowskich grafików, czyli Konrada Srzednickiego. Pochodząca z 1963 roku praca „Konie Św. Marka” jest kwintesencją jego twórczości graficznej – wykonana w technice metalowej (akwaforta i akwatinta) bazuje na doskonałym warsztacie. Polecamy!

Lucjan Przepiórski (1831-1911) "Autoportret" (?), źródło: Galerie Nicolas Vanneste

Lucjan Przepiórski (1831-1911)
„Autoportret” (?)
olej na płótnie, 46,5 x 55,5 cm
Catawiki – Galerie Nicolas Vanneste, Paryż – Francja, 23 grudnia 2023, estymacja: 4.000 – 5.000 EUR

Znakomitej klasy portret (najpewniej portret własny artysty) autorstwa pochodzącego z Wileńszczyzny, a wykształconego w Petersburgu Lucjana Przepiórskiego (1830-1911). Fascynująca jest już sama postać autora, którego oprócz olbrzymiego kunsztu malarskiego cechował również olbrzymi patriotyzm – brał on udział w powstaniu styczniowym, w walkach tracąc nogę. Po upadku powstania zmuszony był do wyjazdu do Francji gdzie zapewne razem z nim trafiła powyższa praca, która pozostawała do aktualnych czasów we francuskich zbiorach.

W naszej ocenie jest to praca klasy muzealnej, a najpewniej może być to „Autoportret”, który artysta wystawił na dorocznej wystawie w Akademii Petersburskiej w 1859 roku (lakoniczna wzmianka na ten temat wspomniana jest m.in. w VIII tomie Słownika Artystów Polskich). Gorąco polecamy miłośnikom XIX-wiecznego, polskiego malarstwa akademickiego!

Tadeusz Kantor (1915-1990) "Kompozycja", źródło: Colonial Auctions Trujillo

Tadeusz Kantor (1915-1990)
„Kompozycja”
olej na płótnie, 60,3 x 48,3 cm
Colonial Auctions Trujillo, Trujillo – Peru, cena wywoławcza: 4.000 USD

Już od wielu miesięcy rozbawia nas podaż quasi-poloników oferowanych regularnie na terenie Peru – opisywaliśmy już imitacje prac Zdzisława Beksińskiego, teraz nadszedł czas na twórczość Tadeusza Kantora. Praca o bardzo nietrafionej – pastelowej kolorystyce bardzo miernie imituje twórczość mistrza Kantora. Wydanie 4.000 dolarów na jakikolwiek inny cel będzie zdecydowanie lepszym pomysłem.

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!