Jerzy Kossak (1886-1955) „Wspólny posiłek”, źródło: Düsseldorfer Auktionshaus

Jerzy Kossak (1886-1955)
„Wspólny posiłek”
olej na tekturze, 54 x 45 cm
Düsseldorfer Auktionshaus, Düsseldorf – Niemcy, 26 września 2020, cena wywoławcza: 400 EUR

Absolutna, mieszczańska klasyka z Krakowa okresu dwudziestolecia międzywojennego – bez cienia wątpliwości autentyczna kompozycja autorstwa Jerzego Kossaka z polskim ułanem dzielącym się chlebem ze swoim kasztanowym rumakiem. Cena wywoławcza na poziomie co najmniej pięcio- sześciokrotnie niższym niż realna wartość na polskim rynku niezwykle zachęca do licytacji – my polecamy, przypominając, że okazyjne ceny wywoławcze są akurat tradycją tegoż domu aukcyjnego (ceny młotkowe są jednak często finalnie bardzo wysokie).

Teodor Axentowicz (1859-1938) „Dziewczyna z dzbanem”, źródło: Düsseldorfer Auktionshaus

Teodor Axentowicz (1859-1938)
„Dziewczyna z dzbanem”
olej na tekturze, 32 x 24 cm
Düsseldorfer Auktionshaus, Düsseldorf – Niemcy, 26 września 2020, cena wywoławcza: 1.000 EUR

Wielokrotnie powtarzana przez Teodora Axentowicza kompozycja z młodą huculską dziewczyną niosącą gliniany dzban. Całość bardzo typowa i kunsztownie namalowana jak to na profesora Axentowicza przystało. Zastanawia nas jedynie nieco nietypowa sygnatura – po raz pierwszy spotykamy się z tym, że nazwisko autor ten przedzielił na dwie linijki (być może sygnował obraz później, dopiero przy sprzedaży?). Pomimo tego faktu polecamy!

Edward Matuszczak (1906-1965) „Akt siedzący”, źródło: Yair Art Gallery

Edward Matuszczak (1906-1965)
„Akt siedzący”
gwasz na papierze, 31 x 23 cm
Yair Art Gallery, Tel Aviv – Izrael, 24 sierpnia 2020, cena wywoławcza: 700 USD

Bardzo efektowna praca, stworzona w manierze bez wątpienia inspirowanej twórczością Picassa. Pomimo ogólnie bardzo nierównej formy malarskiej Edwarda Matuszczaka – ta praca, namalowana w czasie pobytu w Jerozolimie zasługuje naszym zdaniem na wyraźną rekomendację. Polecamy!

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) „Wesoła sanna”, źródło: Schloss Ahlden

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915)
„Wesoła sanna”
olej płótnie, 74 x 107 cm
Schloss Ahlden, Ahlden – Niemcy, 5 września 2020, cena wywoławcza: 48.000 EUR

Jeden z pierwszych, baaardzo mocnych akcentów zapowiadających ciekawą i obfitą w wybitne obiekty aukcyjną jesień – pokaźnych rozmiarów praca autorstwa Alfreda Wierusza Kowalskiego będąca praktycznie kwintesencją jego dojrzałej twórczości o tematyce folklorystycznej. Do obrazu dołączona jest ekspertyza autorstwa Pani Elizy Ptaszyńskiej z Muzeum w Suwałkach – absolutnie największego aktualnie autorytetu w kwestii twórczości Wierusza Kowalskiego. Wyjściowa cena (niezwykle niska w porównaniu do cen z polskiego rynku) zapowiada zaciekłą i długą licytację – w pełni rekomendujemy uczestniczenie w niej!

Wlastimil Hofman (1881-1970) „Dwie dziewczynki”, źródło: Schloss Ahlden

Wlastimil Hofman (1881-1970)
„Dwie dziewczynki (o za długich szyjach)”
olej tekturze, 19,5 x 25 cm
Schloss Ahlden, Ahlden – Niemcy, 5 września 2020, cena wywoławcza: 550 EUR

Sytuacja w pewnej mierze kuriozalna – w tym samym katalogu aukcyjnym sąsiadują ze sobą obraz wybitny (opisany powyżej Alfred Wierusz Kowalski) z falsyfikatem rangi ordynarnej – praca imitująca obraz Wlastimila Hofmana, której autorowi sprawiło trudność nie do pokonania takie elementy jak proporcja postaci, ułożenie rąk itd. Bez cienia wątpliwości jest to w naszej ocenie najgorszego sortu falsyfikat postarzany w wysokiej temperaturze czemu zawdzięcza gęstą siatkę spękań. Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!