Władysław Czachórski (1850-1911) „Dziewczyna w perłowym naszyjniku”, źródło: Dorotheum

Władysław Czachórski (1850-1911)
„Dziewczyna w perłowym naszyjniku”
olej na płótnie, 38,5 x 26,5 cm
Dorotheum, Wiedeń – Austria, 28 kwietnia 2025, estymacja: 140.000 – 180.000 EUR

 

Wybitna praca będąca kwintesencją monachijskiego stylu i kunsztu malarskiego Władysława Czachórskiego. Biorąc pod uwagę niewielki format – oczekiwania cenowe plasują tę pracę wśród najdroższych dzieł Czachórskiego jeszcze przed rozpoczęciem aukcji. Wybitna jakość malarska może jednak skusić niejednego kolekcjonera do skuszenia się i do zakupu. Polecamy!

P.S. Bardzo jesteśmy ciekawi jaką cenę uzyskała powyższa praca na wzmiankowanej w opisie aukcyjnym aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku (tam wedle opisu obraz był wystawiony jako „Szkoła polska” i trudno go zlokalizować w jakichkolwiek notowaniach aukcyjnych. 

P.P.S. Korzystając z okazji polecamy artykuł autorstwa Marka Sołtysika na temat Władysława Czachórskiego, który publikowaliśmy na naszych łamach w marcu 2023 roku: „Pigmalion czy sybaryta – znaczy Władysław Czachórski”

Tadeusz Styka (1889-1954) "Portret admirała (?)", źródło: Chiswick Auctions

Tadeusz Styka (1889-1954)
„Portret admirała (?)”

olej na płótnie, 127 x 95 cm
Chiswick Auctions, Londyn – Anglia, 24 kwietnia 2025, estymacja: 3.000 – 5.000 GBP

Angielski dom aukcyjny wystawia powyższą pracę jako jedynie przypisywaną Tadeuszowi Styce. Naszym zdaniem jest to zbyt dalece posunięta ostrożność – absolutnie wybitny kunszt malarski (perfekcyjne oddanie wszelkich detali munduru oraz cech anatomicznych modela) oraz niebudząca żadnych zastrzeżeń sygnatura wskazują naszym zdaniem niezbicie na autorstwo Tadeusza Styki. Do rozwiązania pozostawałaby jeszcze jedynie kwestia zidentyfikowania sportretowanej postaci – co mogłoby się udać na podstawie munduru oraz otrzymanych odznaczeń. Polecamy!

Stanisław Kubicki (1889-1942) „Aloes III”, źródło: Dr. Lehr Kunstauktionen GmbH

Stanisław Kubicki (1889-1942)
„Aloes III”
akwarela na papierze, 27 x 23,5 cm
Dr. Lehr Kunstauktionen GmbH, Berlin – Niemcy, 3 maja 2025, cena wywoławcza: 6.000 EUR

Powyższa praca wpisuje się w kontynuację sprzedaży prac ze spuścizny po Stanisławie Kubickim – wybitnym, polskim twórcy awangardowym z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Nie jest to już duża i rozbudowana kompozycja olejna (takie prace były oferowane przez dom aukcyjny Dr Lehr w 2022 i 2023 roku, o czym pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ) – mimo tego jest to przykład polskiego ekspresjonizmu najwyższej rangi. Polecamy!

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) „Powrót z polowania”, źródło: Atlanta Auction Gallery

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915)
„Powrót z polowania”
olej na desce, 26,5 x 39 cm
Atlanta Auction Gallery, Atlanta – Stany Zjednoczone, 27 kwietnia 2025, cena wywoławcza: 5.000 USD

Pomimo, że powyższa praca ma efektowną ramę z epoki oraz pozornie zbieżną kolorystykę i układ kompozycyjny z pracami Alfreda Wierusza Kowalskiego to jeden rzut oka na detale pozwala naszym zdaniem kategorycznie wykluczyć wspomniane autorstwo. Poziom warsztatu malarskiego i dopracowania wszelkich detali jest tak mizerny, że przypisywanie powyższej pracy Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu brzmi jak kiepski żart (dla dociekliwych – polecamy powiększenie zarówno pierwszego, jak i dalszych planów – ostatni zaprzęg wygląda jakby był ciągnięty przez konia-hipopotama, powożonego przez woźnicę tęższego niż Onufry Zagłoba). Odradzamy!

Wojciech Kossak (1856-1942) „Zaloty ułana”, źródło: Zikorn Arts & History Objects

Wojciech Kossak (1856-1942)
„Zaloty ułana”
olej na tekturze, 42 x 30,5 cm
Zikorn Arts & History Objects, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 1 maja 2025, cena wywoławcza: 600 USD

Czy są jakiekolwiek szanse by była to praca Wojciecha Kossaka? Naszym zdaniem nie ma najmniejszych… To, że kompozycja jest podobna do pracy artysty z przedwojennej pocztówki zamieszczonej przez dom aukcyjny wskazuje jedynie na to, że jest to średnio udane naśladownictwo jego pracy, być może wykonane przed kilkudziesięciu laty. Kunszt malarski oraz poziom detali jest jednak odległy o tysiące lat świetlnych od twórczości Wojciecha Kossaka. Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!