Sandro Botticelli (1445-1510)
„Portret młodego mężczyzny z medalionem”
tempera na desce, 58,4 x 39,4 cm
Sotheby’s, Nowy Jork, styczeń 2021, estymacja: powyżej 50 mln USD
Już od niedawna możemy podziwiać pracę Sandro Botticellego, która licytowana będzie na początku 2021 roku na aukcji w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s. Praca reklamowana jest jako jeden z najistotniejszych portretów, jakie kiedykolwiek pojawiły się w sprzedaży i faktycznie jest w tym wiele prawdy – z pewnością jest to praca mogąca wzbogacić kolekcję prawie każdego muzeum sztuki dawnej (możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, że wokół pracy tej klasy można zbudować wysokiej rangi muzeum). I z tego też powodu faworytami do nabycia będzie katarska rodzina królewska lub „Luwr” w Abu Dhabi. Estymowana cena jakiej oczekuje Sotheby’s to 80 milionów dolarów (!) i jest to próba pobicia kolejnych rekordów – do tej pory najdroższe dzieło Botticellego zostało sprzedane za niecałe 7 milionów dolarów.
Zygmunt Sixtus Dzbański (1874-1942)
„Krowy”
olej na płótnie, 58 x 78 cm
Auktionshaus Weiner, Niemcy, 24 października 2020, cena wywoławcza: 100 EUR
Kolejna w przeciągu tygodnia praca malarza pochodzącego spod Stanisławowa – Zygmunta Dzbańskiego. Pod względem precyzji warsztatu malarskiego, światłocienia – naprawdę dobrej klasy środkowoeuropejskie malarstwo. Jeśli odpowiada Państwu tematyka – jak najbardziej polecamy!
Jerzy Kossak (1886-1955)
„Napoleon nad Berezyną”
olej na tekturze, 40 x 30 cm
Donny Malone Auctions, USA, 26 października 2020, cena wywoławcza: 20 USD
Bardzo uczciwa cena jak na falsyfikat! Nie ma oczywiście najmniejszych szans na to by była to chociaż praca któregoś z uczniów z Kossakówki – za słabe są wszelkie detale i bardzo nieudana kolorystyka. I na koniec jeszcze pomyłka domu aukcyjnego w tytule – nie jest to przejście przez Berezynę, ponieważ tę wojska napoleońskie przekraczały w zimie, a przejście przez Niemen w drodze na Moskwę. Reasumując – jeśli komuś przydałaby się tego typu rama w cenie 20 dolarów to polecamy, w innym przypadku warto wydać nawet tak niewielką kwotę na coś innego / autentycznego.
Zdzisław Beksiński (1929-2005)
„Twarz”
piórko, tusz na papierze, 29,5 x 21 cm
Vasari Auction, Francja, 24 października 2020, estymacja: 400 – 600 EUR
Naszym zdaniem – ewidentny falsyfikat w praktycznie identycznym stylu w stosunku do prac jakie znamy z „ulubionego” kanadyjskiego domu aukcyjnego 888. W tym przypadku na szczególny podziw zasługuje mnogość pieczątek jakie autor tej pracy musiał wyrobić i przybić na odwrociu – jest „zakaz wywozu za granicę” i od razu obok „Antiquitäten Wien Österreich” oraz „Diamond Hedge Investments Ltd”. Festiwal pieczątek kończy dominująca, okrągła pieczęć (w stylu pieczęci używanej przez Marię Malczewską na pracach pozostałych po jej zmarłym mężu Jacku): „Ze Zbiorów Hrabiny Ochodzkiej” – być może była to krewna Ryszarda Ochódzkiego z filmu „Miś”!
Jerzy Nowosielski (1923-2011)
„Pływaczka”
akryl na sklejce, 63 x 47 cm
888 Auction, Kanada, 22 października 2020, cena wywoławcza: 300 USD
Dość nieudane naśladownictwo „klasycznej” pływaczki z twórczości Jerzego Nowosielskiego – w prezentowanej wersji bohaterce obrazu dodany został krąglutki brzuszek. Na uwagę zasługuje również wtórnie powielona naklejka DESA Foreign Trade Enterprise (z czasów PRL), do której przybita została bez cienia wątpliwości sfałszowana pieczątka DESA Unicum będącej kontynuatorką tradycji wcześniejszej Desy.
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!