Tamara Łempicka (1898-1980)
„La sagesse IV (Mądrość)”
olej na płótnie, 55 x 38 cm
Mainichi Auction, Tokio – Japonia, 23 stycznia 2021, estymacja: 15.000.000 – 20.000.000 JPY (ok. 500-700 tys. zł)
Dowód światowej sławy Tamary Łempickiej – praca pochodząca z japońskiej kolekcji licytowana będzie pod koniec stycznia na aukcji w Tokio. Sama praca jest już czwartą autorską repliką z bardzo późnego okresu twórczości (dla porównania zamieszczamy zdjęcie pierwszej pracy z tego „cyklu” dzięki czemu widać jak zmieniają się z wiekiem możliwości twórcze nawet najwybitniejszych malarzy). Na plus przemawia niezaprzeczalna autentyczność pracy i stosunkowo umiarkowana cena wywoławcza na poziomie ok. 400 tysięcy złotych.
Roman Kochanowski (1857-1945)
„Zbieranie chrustu”
olej na desce, 21 x 41 cm
Auktionshaus Oberursel, Oberursel – Niemcy, 23 stycznia 2021, cena wywoławcza: 490 EUR, cena estymowana: 7.500 EUR
Zaczynamy rok aukcyjny, a już w styczniu nadarza się druga okazja nabycia autentycznej pracy Romana Kochanowskiego – tym razem na aukcji w niewielkim domu aukcyjnym w Hesji. Praca ma całkiem spore (jak na twórczość Romana Kochanowskiego) wymiary i co naszym zdaniem znacznie ważniejsze – bardzo przyjemną, ciepłą kolorystykę (subiektywnie nie przepadamy za jego monochromatycznymi kompozycjami). Gorąco polecamy – cena z pewnością poszybuje w górę, ale czy osiągnie estymowaną przez dom aukcyjny cenę to już nie mamy pewności.
Soter Jaxa Małachowski (1867-1952)
„Rybackie łodzie na bałtyckiej plaży” 1925 rok
gwasz na tekturze, 49 x 69 cm
HannoVerum, Hannower – Niemcy, 14 stycznia 2021, aktualna cena: 852 EUR.
Niezwykle efektowna i co ważne – bez cienia wątpliwości autentyczna kompozycja jednego z najpopularniejszych polskich marynistów okresu międzywojennego. Historia sprzedaży tej pracy ma jednak pewną „rysę” – obraz sprzedawany był już w listopadzie zeszłego roku w tym samym domu aukcyjnym osiągając niezwykle wysoką, ponadrynkową cenę 4.200 EUR (plus opłaty aukcyjne). I wytłumaczenia ponownej obecności na aukcji mogą być naszym zdaniem dwa – albo ktoś przeszacował swoje możliwości i nie wykupił obrazu po aukcji (co momentami staje się nagminne przy licytowaniu przez zagranicznych klientów w mniejszych domach aukcyjnych, które nie chcą zbyt rygorystycznie selekcjonować zgłoszeń na aukcję) albo nabywca odstąpił od zakupu z powodu błędu w opisie aukcyjnym. Naszym zdaniem jest wielce prawdopodobne, że jest to praca malowana gwaszem na tekturze, a nie farbami olejnymi jak opisuje to dom aukcyjny – i zdanie to opieramy na znajomości twórczości Sotera Jaxy oraz styczności ze stukilkudziesięcioma jego pracami na żywo.
Leszek Piasecki (1928-1990)
„Sanna”
olej na płótnie, 64 x 70 cm
Capsule Auctions, Nowy Jork – USA, 21 stycznia 2021, cena wywoławcza: 200 USD.
Duża rozmiarowo praca z późnego (wiedeńskiego) okresu twórczości jednego z uczniów z Kossakówki – Leszka Piaseckiego. Praca poprawna malarsko (nieco sztywna pod względem dynamiki przedstawionej sceny) – na pewno warta rozważenia ze względu na bardzo atrakcyjną cenę wywoławczą.
Stanisław Żukowski (1873-1944)
„Jesienny pejzaż”
olej na płótnie, 28,5 x 16 cm
Antique Arena Inc. Brooklyn, Nowy Jork – USA, 23 stycznia 2021, cena wywoławcza: 90 USD
Cóż możemy napisać o powyższej pracy? Jedyne co w niej ciekawe to szlachetna, drewniana rama – a to co wewnątrz niej to marność nad marnościami. Z pewnością nie jest to praca autorstwa Stanisława Żukowskiego – odradzamy! No chyba, że ktoś potrzebuje ramy w tym wymiarze 😉
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!