Wojciech Fangor (1922-2005) „M67”, źródło: Christie's

Wojciech Fangor (1922-2005)
„M67”
olej na płótnie, 1970 rok, 101,6 x 101,6 cm
Christie’s, USA, 12.12.2018, estymacja: 100.000 – 150.000 USD

Środowa aukcja w Christie’s to znakomita okazja dla każdego kto chciałby dołączyć do pędzącego niczym Pendolino (lub nawet japoński Shinkansen) popytu i wzrostu cen prac Wojciecha Fangora. Ustalona na poziomie 100.000 USD cena wywoławcza w świetle ostatnich wydarzeń na polskich aukcjach wydaje się być okazyjnie niska – aukcje w Christie’s mają jednak to do siebie, że nie pozostają bez echa, więc cena końcowa bez cienia wątpliwości będzie znacznie wyższa.

Wojciech Fangor (1922-2005) „Bez tytułu”, źródło: Christie's

Wojciech Fangor (1922-2005)
olej na dwóch złączonych płótnach, 1975 rok, 152,4 x 152,4 x 10,2 cm
Christie’s, USA, 12.12.2018, estymacja: 40.000 – 60.000 USD

Olbrzymich rozmiarów płótno (jedynie o pół metra mniejsze niż rekordowa „rozeta” z ostatniej aukcji Desy) wycenione na niezwykle skromnym poziomie – cena wywoławcza to 40.000 USD. Gdyby aukcja miałaby zakończyć się w przedziale estymacji ustalonym przez Christie’s byłaby to olbrzymia szansa na spekulacyjny zarobek.

Stefan Kątski (1898-1978) „Martwa natura z owocami”, źródło: Kavanagh Auctions

Stefan Kątski (1898-1978)
„Martwa natura z owocami”
olej na płótnie, 1975 rok, 47 x 60 cm, sygnowany i datowany w prawym, górnym rogu.
Kavanagh Auctions, Kanada, 13.12.2018, estymacja: 100 – 200 CAD

Ostatnia w dzisiejszym cyklu pozytywna rekomendacja dla pracy z całkowicie przeciwnego bieguna rynku sztuki – klasyczna martwa natura, namalowana w postimpresjonistycznej manierze przez polskiego malarza – oficera, emigranta Stefana Kątskiego (1898-1978). Cena wywoławcza tej pracy wynosi 50 CAD, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 141 zł! A poziom ten wynika głównie z faktu błędnego odczytania nazwiska autora przez pracowników kanadyjskiego domu aukcyjnego Kavanagh. Oprócz złożenia oferty gorąco zachęcamy do zapoznania się z szalenie ciekawym biogramem artysty, który przed rozpoczęciem studiów artystycznych na krakowskiej ASP przeszedł szlak bojowy z Legionami Piłsudskiego i walczył w wojnie polsko bolszewickiej w 1920 roku. Losy związane z II wojną światową finalnie związały jego los z Kanadą, w której pozostał do końca życia malując i pracując jako konserwator. Pełny, dość szczegółowy biogram tego nieco zapomnianego malarza znajdą Państwo w polskiej Wikipedii.

Jan Cybis (1897-1972) „Pejzaż postimpresjonistyczny”, źródło: JD's Auctions

Jan Cybis (1897-1972)
„Pejzaż postimpresjonistyczny”
olej na płótnie, 45 x 66 cm.
JD’s Auctions, USA, 15.12.2018, estymacja: 600 – 1.200 USD

Przykład na to, że kupowanie polskiego malarstwa w małych, prowincjonalnych domach aukcyjnych (w tym wypadku JD’s Auctions w miejscowości Clinton w Tennessee) zwykle nie jest dobrym pomysłem. Praca wystawiona za 300 USD jest kwintesencją słabej jakości falsyfikatu z najgorszych targów staroci.

Juliusz Kossak (1824-1899) „Wyjazd na polowanie”, źródło: JD's Auctions

Juliusz Kossak (1824-1899)
„Wyjazd na polowanie”
akwarela na papierze, 35 x 29 cm
JD’s Auctions, USA, 15.12.2018, estymacja: 3.000 – 10.000 USD

Ten sam dom aukcyjny co powyżej i praca równie tragiczna – falsyfikat Juliusza Kossaka wykonany w ostatnich kilku latach. Zawiera w sobie praktycznie wszystkie fatalne cechy jakie można wymyślić – jaskrawa kolorystyka, słabe detale anatomiczne, nieudolnie przepisywana sygnatura, postarzane odwrocie oprawy, stare gwoździe, itd. Zdecydowanie wyższa cena wywoławcza niż w przypadku Cybisa wynika zapewne z dołączenia do obrazu ekspertyzy bliżej nieznanego amerykańskiego profesora, który albo w ogóle nie istnieje albo nie miał nigdy styczności z twórczością Juliusza Kossaka.