Jacek Malczewski bywał bardzo postępowy. Robił coś, co przez pokolenie przed nim było uważane za sprowadzanie dziewcząt na bezdroża. Co takiego robił artysta, że niektórzy bali się o porządek społeczny?
Podworzec ul. Karmelicka 32, Wyższe Kursy dla Kobiet i przyjaźń Malczewskiego z Michaliną Janoszanką.
W kamienicy przy ulicy Karmelickiej, w podworcu, ukrytym przed niewtajemniczonymi, działy się kiedyś “straszne” rzeczy. Robiono coś, co było bardzo śmiałe i postępowe, czyli uczono kobiety. Wiele osób wciąż uważało, że studiowanie i praca płci pięknej zagraża porządkowi społecznemu. Wprowadza zagrożenie dla rodzin. Do tego w 1892 roku opisano nieuleczalną chorobę Anorexie scholastica, dotykającą tylko kobiety. Była to choroba, na którą zapada się na skutek nadmiernej edukacji. Bo przecież nauka kobiecie szkodzi.
Pomimo tych przekonań, świat, a nawet Kraków, powoli się zmieniał. Działała początkowo prywatna, a później miejska szkoła dla kobiet. Były to Wyższe Kursy dla Kobiet im. A. Baranieckiego. Zajęcia odbywały się w Domu Nauczycielek przy ul. Karmelickiej 32 w podworcu. To bardzo ważne miejsce w historii polskich artystek. Na początku XX wieku kobiety wciąż nie mogły studiować w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zmieniło się to dopiero w 1918 roku. Przedtem artystki szkoliły się przede wszystkim na Wyższych Kursach dla Kobiet Baranieckiego. Przez pewien czas uczył tutaj także Jacek Malczewski.
Front kamienicy przy ul. Karmelickiej 32, źródło: archiwum autorki
Podwórze kamienicy przy ul. Karmelickiej 32, źródło: archiwum autorki
Ten znany artysta uczył tutaj między innymi koleżankę swojej córki, Michalinę Janoszankę. Znali się już wcześniej, bo Michalina była częstym gościem w domu Malczewskich. Żona Malczewskiego i koleżanka córki były skoligacone (siostra Marii Malczewskiej była żoną wujka Michaliny). Dziewczyna stała się jego muzą, jedną z ulubionych modelek oraz autorką biografii malarza. Czy poznali się lepiej w domu czy w szkole, nie wiadomo. Znali się od najmłodszych lat dziewczyny, a w ostatnim okresie życia artysty stali się sobie bardzo bliscy. Przez pewien czas była ulubioną modelką, a nawet przyjaciółką i powiernicą. To właśnie ją możemy zobaczyć na obrazie “Prządka”, który został w tym roku wylicytowany za rekordową kwotę ponad 6,7 miliona złotych.
Karmelicka 32 z zewnątrz wygląda elegancko, jednak nie ma na niej historycznych tablic. Nic nie przypomina o tym, że w drugiej linii tego adresu kobiety w Krakowie mogły rozwijać swoje talenty artystyczne i wreszcie się uczyć. Nic nie przypomina też osobistych historii, takich jak przyjaźń dwojga artystów, Jacka Malczewskiego i Michaliny Janoszanki. Ciekawe jakie jeszcze przyjaźnie rozwinęły się pod tym adresem.
Jacek Malczewski (1854-1929) „Portret Michaliny Janoszanki”, 1916 rok, źródło: Polswiss Art
Jacek Malczewski (1854-1929) „Prządka”, 1922 rok, źródło: Agra-Art
Autor: Klaudia Ziobro
Krakuska z dziada pradziada i z zamiłowania. Poszukiwaczka miejskich szczegółów i śladów historii. Z wykształcenia manager, z wyboru przewodnik po Krakowie. Współtwórca Ciekawych Krakowa.
Ulubiony artysta: Stanisław Wyspiański
zobacz inne teksty tego autora >>