Henryk Uziembło (1879-1949)
„Szkice z Paryża”
ołówek na papierze, 17,5 x 11 cm (każda z prac)
ART on Paper, Lugano – Szwajcaria, oferta galeryjna w stałej cenie – cena wyjściowa: 1.550 CHF
Zestaw 3 znakomitych, współoprawnych rysunków autorstwa Henryka Uziembły – artysty o olbrzymim talencie, który naszym zdaniem, nie jest aktualnie doceniany w należytym stopniu (artysta nadal nie doczekał się dużej, przekrojowej wystawy monograficznej, która pokazałaby wszechstronność jego talentu – Uziembło oprócz malarstwa projektował witraże, malował polichromie, freski oraz tworzył projekty całych wnętrz). A wracając do oferowanych prac – jest to zestaw 3 rysunków z czasów studiów w Paryżu, w Académie Julian – prace posiadają na odwrocie nalepkę z TPSP w Krakowie, zapewne z pierwszej wystawy Henryka Uziembły w 1907 roku. Cena wyjściowa jest niewątpliwie wysoka, ale jest to jedynie propozycja wyjściowa, którą można negocjować w dół co wszystkim zainteresowanym gorąco polecamy.
Igor Mitoraj (1944-2014)
„Projekt rzeźby” 1979 rok
węgiel, gwasz na papierze, 60 x 46 cm
Expertises.com, Paryż, 9 grudnia 2020, estymacja: 1.500 – 2.000 EUR
Szansa na zakup unikatowego i niepowtarzalnego obiektu – odręcznego projektu rzeźby autorstwa Igora Mitoraja. Dla każdego kolekcjonera posiadającego kilka jego rzeźb będzie to szansa na nabycie pracy mogącej doskonale dopełnić kolekcję. A mając na uwadze ponownie zwyżkujące zainteresowanie każdą rzeźbą Mitoraja na polskim rynku – proponowana cena jest bardzo zachęcająca. Polecamy!
Henryk Stażewski (1894-1988)
„Bez tytułu”
olej na płycie, 64 x 64 cm
Ketterer Kunst, Monachium – Niemcy, 11 grudnia 2020, cena wywoławcza: 9.000 EUR
Twórczość Henryka Stażewskiego wywołuje skrajne odczucia – od uwielbienia aż po całkowitą pogardę. Nie można odmówić jednak temu artyście pozycji jaką zajmuje wśród absolutnych klasyków powojennej sztuki współczesnej w Polsce. Z tego powodu nie widzimy absolutnie żadnych przesłanek aby jego klasyczna, malarska twórczość mogłaby być w przyszłości tańsza – polecamy zakup powyższej pracy, która ze względu na rok powstania i wymiary ma sensownie wyważoną cenę wywoławczą.
Władysław Strzemiński (1893-1952)
„Kształty (Powidoki?)”
tusz na papierze, 24,5 x 34 cm
Adams Amsterdam Auctions, Amsterdam – Holandia, 14 grudnia 2020, cena wywoławcza: 7.000 EUR
Praca kolejnego z klasyków polskiej sztuki współczesnej, wręcz giganta w swojej kategorii – Władysława Strzemińskiego (będącego zarazem starszym kolegą Henryka Stażewskiego z „grupy a.r” – artyści rewolucyjni / awangarda rzeczywista). Strzemiński to jedna z najważniejszych postaci i pionier europejskiego konstruktywizmu, o którego prace zabiegają kolekcjonerzy nie tylko polscy, ale również europejscy i światowi. Prezentowana praca ma rzetelną proweniencję z Galerii Gmurzynska + Bargera z Kolonii i zdecydowanie zasługuje na uwagę. My gorąco polecamy ten obiekt (również w perspektywie inwestycyjnej).
Iwan Trusz (1869-1941)
„Pejzaż zimowy”
olej na płótnie, 30 x 40 cm
Trinity International Auctions, USA, 12 grudnia 2020, cena wywoławcza: 1.400 USD
Paskudztwo najniższego sortu – pejzaż zimowy noszący cechy twórczości amatorskiej, okraszony koślawą sygnaturą. Bez dwóch zdań – odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!