Józef Brandt (1841-1915)
„Powrót z targu”
olej na płótnie, 51 x 65 cm
Ketterer Kunst, Niemcy, 22 listopada 2019, estymacja: 30.000 – 40.000 EUR
Prace ze szkoły monachijskiej zaczynają coraz mocniej wracać do łask na polskim rynku aukcyjnym, osiągając ceny coraz bardziej zbliżone do rekordowych poziomów sprzed kilkunastu lat. Zapowiedzi i przecieki z warszawskich domów aukcyjnych wskazują na to, że w katalogach grudniowych aukcji znajdziemy kilka prac namalowanych w Monachium o potencjale osiągnięcia rekordowych cen. A jeśli mowa o szkole monachijskiej to nie może zabraknąć twórczości Józefa Brandta – wspomniana powyżej aukcja w Monachium pod koniec listopada daje szanse nabycia dynamicznej sceny rozgrywającej się w kresowym miasteczku. Wysokość estymacji ustalona została na bardzo rozsądnym poziomie – zakup obrazu w jej granicach będzie bardzo dobrym posunięciem. W pełni polecamy!
Adam Styka (1890-1959)
„Para portretów orientalnych”
olej na tekturze, 40 x 33 cm
Millea Bros Ltd, USA, 23 listopada 2019, cena wywoławcza: 400 USD
Para typowych, orientalnych portretów autorstwa Adama Styki – pomimo lekko szkicowej maniery i statycznego ujęcia całość zadziwia kunsztem i brakiem nieprzemyślanych czy nieudanych pociągnięć pędzla. Cena wywoławcza ustawiona jest na niezwykle atrakcyjnym poziomie – zachęcamy do licytacji.
Jan Bułhak (1876-1950)
Zbiór 33 fotografii (głównie widoki Wilna)
Zisska & Lacher – Buch- und Kunstauktionshaus, Niemcy, 7 listopada 2019, cena wywoławcza: 500 EUR
Zestaw 33 fotografii autorstwa nestora polskiej fotografii – Jana Bułhaka. Większość z nich to widoki Wilna, czyli tematy najczęściej pojawiające się w twórczości Bułhaka. Kupno po cenie wywoławczej lub w jej pobliżu to z pewnością dobra decyzja!
Mela Muter (1876-1967)
„2 pejzaże (praca dwustronna)”
olej na tekturze, 38 x 44 cm
Sotheby’s, USA, 21 listopada 2019, cena wywoławcza: 5.000 USD
Dwa bardzo dobre pejzaże Meli Muter malowane na południu Francji – nabywca tej pracy będzie mógł mierzyć się z bardzo przyjemnym dylematem który z pejzaży oglądać w danym dniu (praca jest dwustronna i z pewnością oprawiona w sposób pozwalający na podziwianie każdej ze stron). Obydwie strony są sygnowane więc za cenę jednej pracy otrzymujemy dwa równorzędne pejzaże. Cena wywoławcza jest niezwykle przystępna – polecamy rozważenie zakupu!
Franciszek Starowieyski (1930-2009)
„Nienawiść do geometrii”
gwasz na papierze, 37 x 48 cm
DuMouchelles, USA, 17 listopada 2019, cena wywoławcza: 30 USD
W naszej ocenie bardzo ewidentny, współczesny falsyfikat wystawiany przez dość znany dom aukcyjny z Detroit. Być może niska cena wywoławcza ma wskazywać na brak pewności co do autorstwa – my przestrzegamy przed pozorną okazją!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!