Henryk Gotlib (1890-1966)
„Krowy”
olej na płótnie, 63 x 76 cm
Roseberrys, Londyn – Anglia, 18 sierpnia 2022, cena wywoławcza: 360 GBP
Nieco odmienna od typowych przedstawień figuralnych – pejzażowa kompozycja Henryka Gotliba ze stadem krów na pierwszym planie. Przez tę „krowią dominantę” oraz rozległy pejzaż na dalszym planie praca jest bardzo efektowna i w naszej ocenie całkiem udana. Patrząc na ten obraz przez pryzmat dorobku i pozycji (za życia) artysty na terenie Anglii cena jest niezwykle niska. Polecamy!
Karol Dominik Witkowski (1860-1910)
„Mały wędkarz”
olej na płótnie, 61 x 51 cm
Selkirk Auctioneers & Appraisers, St. Louis – Stany Zjednoczone, 12 sierpnia 2022, cena wywoławcza: 250 USD
Praca Karola Witkowskiego – pochodzącego z Polski artysty, który karierę malarską i ilustratorską zrobił w Stanach Zjednoczonych. O pracy tej pisaliśmy już 31 sierpnia 2021 – wtedy to jednak nie znalazła ona nabywcy w innym domu aukcyjnym za 850 dolarów. Aktualnie poziom wywołania jest diametralnie niższy, na bardzo okazyjnym poziomie. Polecamy!
Rafał Olbiński (ur. 1943)
„Mirror of the Sea”
olej na płótnie, 34 x 44,5 cm
Revere Auctions, St. Paul – Stany Zjednoczone, 24 sierpnia 2022, cena wywoławcza: 5.000 USD
Praca olejna jednego z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, który obecnie święci triumfy na polskim rynku sztuki, czyli Rafała Olbińskiego. Polecamy wszystkim admiratorom współczesnych odmian rodzimego surrealizmu – niewątpliwym atutem powyższej pracy jest ciekawa proweniencja oraz wyjściowa cena znacznie poniżej cen aukcyjnych z naszego lokalnego rynku.
Stanisław Kaczor Batowski (1866-1946)
„W oczekiwaniu na pociąg”
olej na płótnie, 50 x 70 cm
Henry’s Auktionshaus, Mutterstadt – Niemcy, 27 sierpnia 2022, cena wywoławcza: 700 EUR
Ordynarny falsyfikat będący nędznym i podrzędnym naśladownictwem pracy Alfreda Wierusza Kowalskiego, której zdjęcie zamieszczamy poniżej.
Sprawa bulwersuje nas o tyle mocno, że fałszerz zamieścił na odwrocie pracy podrobioną nalepkę prowadzonego przez nas Salonu Connaisseur w Krakowie. Pracujemy zatem na drodze prawnej by aukcję usunąć, a falsyfikat wyeliminować z rynku.
Julian Fałat (1853-1929)
“Pejzaż zimowy”
akwarela, gwasz na papierze, 19 x 29 cm
Coral Gables Auction, Coral Gables – Stany Zjednoczone, 14 sierpnia 2022, estymacja: 2.000 – 3.000 USD
Pejzaż zimowy, którego główną cechą jest fakt, że poza tematyką nie ma absolutnie nic wspólnego z twórczością Juliana Fałata. Zapewne jest to pochodząca z epoki akwarela której fałszerz wtórnie dorobił sygnaturę Juliana Fałata. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!