Henryk Gotlib (1890-1966)
„Drzewo”
olej na tekturze, 60 x 50 cm
Cheffins, Wielka Brytania, 7 lutego 2019, estymacja: 200 – 300 GBP
Pejzaż autorstwa pochodzącego z Krakowa i tamże wykształconego malarza – Henryka Gotliba. Praca autentyczna, z wiarygodną proweniencją. Wliczając nawet koszty koniecznej konserwacji, cena wywoławcza zachęca do zakupu i ewentualnej późniejszej spekulacji.
Victor Szczeblewski (XIX wiek)
„Gwiżdżący chłopiec okrętowy”
brąz patynowany, wysokość 43 cm
Taylor & Harris, USA, 17 lutego 2019, estymacja: 1.000 – 1.500 USD
Charakterystyczna postać bretońskiego chłopca pojawiająca się dość często na polskim rynku – na powyższej aukcji odlew francuski, zapewne późno XX-wieczny. Inne egzemplarze tej rzeźby pojawiały się na polskim rynku z cenami wywoławczymi od 1.900 zł aż do 11.500 zł. Tutaj wywołanie na bardzo rozsądnym poziomie. Co jest dość zagadkowe – rzeźba ta często występuje z datowaniem – 1889 umieszczonym obok nazwiska autora – w polskich katalogach aukcyjnych aż 13 razy praca przypisana została Wacławi Szczeblewskiemu urodzonemu w 1888 roku!
Ludwik Gędłek (1847-1904)
„Targ koński”
olej na płótnie, 18 x 43 cm
Dorotheum, Austria, 19 lutego 2019, estymacja: 7.000 – 10.000 EUR
Bez cienia wątpliwości autentyczna praca lubianego, XIX-wiecznego malarza koni i scen historycznych – Ludwika Gędłka. Problemem są jednak oczekiwania cenowe: 7.000 EUR plus opłaty to naszym zdaniem zbyt dużo jak na tak niewielką formatowo pracę tego artysty.
Jan Styka (1858-1925)
„Scena biblijna”
olej na płótnie, 52 x 44 cm
Clarke Auction Gallery, USA, 10 lutego 2019, estymacja: 2.000 – 3.000 USD
Jedyne co dobre w tym obrazie to typowa dla Jana Styki tematyka – na zbliżeniach widoczne są jednak bardzo silne krakelury budzące podejrzenia o wtórne postarzanie warstwy malarskiej. Sprawę pogarsza również bardzo niechlujny podpis. Odradzamy!
Dzień dobry,
Próbuję znaleźć informacje o v. Szczeblewski autorze „gwiżdżącego chłopca”, jak słusznie napisaliście nie może to być wacław szczeblewski(data urodzenia, nigdy nie sygnował prac v. Szczeblewski, nie znana jest jakakolwiek rzeźba Wacława). Gdzie zatem szukać v. Szczeblewskiego?
PS kupiłem właśnie tą rzeźbę.