Jean Peske (1870-1949)
„Pejzaż z południa Francji”
olej na desce, 45,5 x 55 cm
Millon, Paryż – Francja, 28 września 2022, estymacja: 2.000 – 3.000 EUR
Jedna z pierwszych jaskółek zapowiadających jesienne katalogi aukcyjne – bez cienia wątpliwości autentyczna praca Jeana Peske, która wraz z kilkunastoma innymi pracami jego autorstwa będzie prezentowana na wrześniowej aukcji w Millon. Polecamy wszystkim miłośnikom Ecolé de Paris szukającym prac w atrakcyjniejszych cenach niż na polskich aukcjach.
Paul Weimann (1867-1945)
„Zimowy pejzaż z Karkonoszy”
olej na płótnie, 70 x 100 cm
Auktionshaus Mehlis, Plauen – Niemcy, 25 sierpnia 2022, cena wywoławcza: 1.200 EUR
Absolutna klasyka dolnośląskiego pejzażu z początku XX wieku – zimowy widok z ośnieżoną, leśną drogą na którym na dalszym planie wyraźnie widoczny jest masyw Śnieżki, autorstwa jednego z bardziej znanych pejzażystów ze szkoły wrocławskiej początku XX wieku – Paula Weimanna. Wszystkim mającym sentyment do Karkonoszy – gorąco polecamy!
Aleksander Gierymski (1850-1901)
„Widok Rothenburga”
olej na desce, 17,8 x 11,4 cm
Ararity Auctions, Lorton – Stany Zjednoczone, 19 sierpnia 2022, cena wywoławcza: 50 USD
Okazja dla bardzo naiwnych – olejna praca Aleksandra Gierymskiego za 50 dolarów 😉 Warto jednak przyjrzeć się złożonym wysiłkom fałszerza aby obraz ten uwiarygodnić – najpewniej jest to zresztą falsyfikat wykonany przed kilkudziesięcioma laty, pokryty mocno pożółkniętym werniksem i oprawiony w dobrze dobraną ramę z epoki. Analizując jednak drobniejsze detale widać jak wiele pomyłek zostało popełnionych – nazwa ukazanego miasta napisana jest na odwrocie z błędem (Rottenburg zamiast Rothenburg), błędnie wypełniona jest również całkiem rzetelnie wyglądająca nalepka wystawowa (na której zamiast Aleksandra Gierymskiego wpisane jest imię jego brata – Maksymiliana). Na sam koniec warto oczywiście cały obraz porównać z autentycznym widokiem Rothenburga jaki w swoich zbiorach posiada Muzeum Narodowe w Warsazwie. Odradzamy!
P.S. Jako ciekawostkę dodajemy również zdjęcie ilustracyjne z porównaniem formatu pracy do… sztućców.
Julian Fałat (1853-1929)
“Wezbrany potok w Bystrej”
akwarela na papierze, 86 x 109 cm
Affiliated Auctions, Tallahassee – Stany Zjednoczone, 10 sierpnia 2022, estymacja: 500 – 1.000 USD
Wedle zasady, że jeden obraz wart tysiąca słów – poniżej przedstawiamy pierwowzór, który posłużył fałszerzowi za pierwowzór do namalowania powyższej pracy. Różnice są kolosalne i to wyłącznie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!