Maurycy Gottlieb (1856-1879) „Sittah, Sułtan i Natan (scena finałowa z "Natana Mędrca")", źródło: Tiroche

Maurycy Gottlieb (1856-1879)
„Sittah, Sułtan i Natan (scena finałowa z „Natana Mędrca”)”
olej na płótnie, 33 x 26,5 cm
Tiroche, Herzliya Pituach – Izrael, 5 września 2020, estymacja: 12.000 – 16.000 USD

Praca uznawanego za najzdolniejszego ucznia Jana Matejki – genialnego młodzieńca Maurycego Gottlieba przedstawiające scenę finałową z poematu „Natan Mędrzec” autorstwa Gottholda Ephraima Lessinga (opublikowanego w 1779 roku). Gottlieb na zamówienie wiedeńskiego wydawcy ilustrował życie Natana Mędrca i Uriela Acosty oraz księgę Ruth –  akcja dramatu rozgrywa się w Jerozolimie podczas trzeciej wyprawy krzyżowej. Natan, znany i powszechnie ceniony za swą mądrość Żyd, wraca z podróży handlowej i dowiaduje się, że jego przybrana córka Recha została uratowana z pożaru przez młodego templariusza. Co niezwykle ciekawe – prezentowany na aukcji obraz ma znakomite, malarskie naśladownictwo w postaci dzieła innego, wybitnego malarza końca XIX wieku – Wacława Pawliszaka (które to dzieło było prezentowane na aukcji Desy Unicum 30 czerwca tego roku z estymacją 110.000 – 150.000 zł). Sam obraz Gottlieba ma znakomitą proweniencję i potwierdzoną obecność na największej do tej pory wystawie twórczości Maurycego Gottlieba „Flower Youth” w 1991 roku w Muzeum w Tel Avivie oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zdecydowanie polecamy rozważenie zakupu!

Mariusz Zdybał (ur. 1955) „Loie Fuller”, źródło: Mehlis

Mariusz Zdybał (ur. 1955)
„Loie Fuller”
olej na płótnie, 80 x 60 cm
Auktionshaus Mehlis, Plauen – Niemcy, 27 sierpnia 2020, cena wywoławcza: 600 EUR

Choć nie jesteśmy wielbicielami malarstwa współczesnego tego typu to musimy przyznać, że powyższa praca jest namalowana bardzo kunsztownie i naszym subiektywnym zdaniem jest jedną z ciekawszych prac tego artysty jakie widzieliśmy (a w bieżących, polskich katalogach pojawia się ich całkiem sporo). Całość dopełnia indywidualnie wykonana rama. Polecamy rozważenie zakupu w pobliżu ceny wywoławczej.

Igor Mitoraj (1944 - 2014) "Twarz", źródło:  Salle de Ventes Saint-Job

Igor Mitoraj (1944 – 2014)
„Twarz”
szkło bezbarwne, częściowo matowione, 7 x 8 x 4,5 cm
Salle de Ventes Saint-Job, Uccle – Belgia, 10 września 2020, estymacja: 600-750 EUR

Ciekawa rzeźba biurkowa która powstała w unikatowej współpracy rzeźbiarza Igora Mitoraja i najsłynniejszej francuskiej wytwórni szkła artystycznego Daum – Nancy (której tradycje sięgają 1878 roku). Łącznie wykonanych zostało 2000 egzemplarzy – każdy jest numerowany. Umiejętne oświetlenie tej pracy (zdecydowanie odmienne niż na zdjęciach przygotowanych przez dom aukcyjny) daje bardzo przyjemne efekty wizualne i powoduje, że niewielka rzeźba może stać się bardzo dekoracyjnym obiektem np. na biurku lub w gablotce. Estymacja ustalona jest na umiarkowanie atrakcyjnym poziomie – polecamy!

Henryk Hayden (1883 - 1970) "Nad jeziorem", źródło: Tiroche Auction House

Henryk Hayden (1883 – 1970)
„Nad jeziorem”
olej na płótnie, 54 x 73 cm
Tiroche Auction House, Herzeliya Pituah – Izrael, 5 września 2020, cena wywoławcza: 2.400 USD

Bardzo typowy, postimpresjonistyczny pejzaż autorstwa Henryka Haydena, w którego kompozycji jest wiele interesujących atutów – jest nasycona zielenią roślinność z południa Francji, jest młoda dziewczyna siedząca nad jeziorem, tyłem do widza, jest zachodzące słońce znikające za wzniesieniem. Bardzo przyjemna wizualnie praca – polecamy!

Ignacy Zygmuntowicz (1875-1947) „Sianokosy”, źródło: Gray's Auctioneers

Ignacy Zygmuntowicz (1875-1947)
„Sianokosy”
olej na tekturze, 25,5 x 33,5 cm
Gray’s Auctioneers, Cleveland – USA, 26 sierpnia 2020, cena wywoławcza: 400 USD

Po pierwsze całkowicie nieznany jest nam wątek rustykalny w twórczości Ignacego Zygmuntowicza, po drugie poziom malarski powyższej pracy jest bardzo mierny (co widać w szczególności w poziomie detali namalowanych postaci). Podejrzenia zawsze powinna wzbudzać również literówka w nazwisku autora w katalogu aukcyjnym (utrudnia lub uniemożliwia późniejszy zwrot). Całość skłania nas do wyraźnie negatywnej rekomendacji!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!