Paryskie mieszkanie Tamary Łempickiej (1898-1980) Paryż - 14 dzielnica, źródło: Architecture de Collection

Paryskie mieszkanie Tamary Łempickiej (1898-1980)
Paryż – 14 dzielnica, powierzchnia użytkowa: 151 m²
Architecture de Collection, Paryż – Francja, cena: 2.550.000 EUR

Prawdziwa perła na rynku luksusowych nieruchomości, a zarazem zmysłowa uczta dla miłośników art deco (zarówno w architekturze jak i malarstwie). Na sprzedaż trafia paryskie mieszkanie (w dobrej i spokojnej XIV dzielnicy Paryża), w którym mieszkała i posiadała swoje atelier najsłynniejsza polska malarka – Tamara Łempicka. Co najistotniejsze – w większości zachowany został oryginalny wystrój mieszkania (w tym część mebli) – całość będąca projektem Roberta Malleta-Stevensa (1886-1945).

Przyszły właściciel będzie miał wielką przyjemność odnajdywania wielu archiwalnych fotografii z czasów kiedy w miejscu tym tworzyła Łempicka (poniżej zamieszczamy 2 tego typu fotografie). Cena wyjściowa jest oczywiście dość wysoka jak na polskie warunki (cena za 1 metr kwadratowy wynosi ok. 80 tys. zł) – musimy jednak przyznać, że tak oryginalnie stylowych i obiektywnie pięknych mieszkań z tak imponującą przeszłością jest niewiele na całym kontynencie europejskim (na polskim rynku występowały już w ostatnich latach transakcje o wyższych sumach, które płacono za mieszkania w nowych apartamentowcach bez żadnej historii). Gorąco polecamy!

Edward Dwurnik (1943-2018) "Ul. PCK", źródło: Auktionshaus Stahl

Edward Dwurnik (1943-2018)
„Ul. PCK” 1975 rok
olej na płótnie, 82 x 66 cm
Auktionshaus Stahl, Hamburg – Niemcy, 16 września 2022, cena wywoławcza: 12.000 EUR

Klasyczna wielopostaciowa, miejska kompozycja autorstwa Edwarda Dwurnika namalowana w połowie lat siedemdziesiątych. Niestety za sprawą mocno niekompletnego opisu w katalogu aukcyjnym oraz braku zdjęcia odwrocia pracy nie wiemy, w jakim mieście znajdowała się tytułowa ulica PCK – mimo tego jak najbardziej polecamy!

 

Mieczysław Krzyżak (1914-1984) "Polowanie par force", źródło: Bruun Rasmussen

Mieczysław Krzyżak (1914-1984)
„Polowanie par force”
olej na płótnie, 50 x 60 cm
Bruun Rasmussen, Aarhus – Dania, 5 września 2022, cena wywoławcza: 1.500 DKK

Z pewnością nie jest to wybitne malarstwo, ale przykład solidnego warsztatu wywodzącego się wprost z krakowskiej Kossakówki. Temat i motyw wciąż należą do chętnie kupowanych, a wyjściowa cena (po przeliczeniu wynosi poniżej 1.000 zł) zachęca do spróbowania szczęścia w licytacji. Polecamy!

 

Ludomir Ślendziński (1889-1980) "Widok na klasztor w Tyńcu", źródło: Weschler's

Ludomir Ślendziński (1889-1980)
„Widok na klasztor w Tyńcu”

olej na płótnie, 61 x 81 cm
Weschler’s, Rockville – Stany Zjednoczone, 16 września 2022, cena wywoławcza: 1.000 USD

Praca, która nie przypomina nam w żadnym szczególe maniery malarskiej Ludomira Ślendzińskiego. Pomimo podkreślania w opisie przez dom aukcyjny, że jest to praca z późnego / schyłkowego okresu twórczości my jesteśmy przekonani, że nie jest to praca jego autorstwa. 

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!