Kazimierz Mikulski (1918-1998)
„Akwarium I”
olej na płótnie, 54 x 73 cm
Bertolami Fine Arts, Rzym – Włochy, 17 września 2021, estymacja: 100 – 150 EUR
Naszym zdaniem jest to najciekawszy polonik z wrześniowej aukcji w niewielkim, rzymskim domu aukcyjnym, podczas której sprzedawana będzie kolekcja włoskiego małżeństwa Marii Pia i Amintore Fanfani (Pan Fanfani był pięciokrotnie premierem Republiki Włoskiej). Oprócz tej pracy w katalogu aukcyjnym znalazło się też sporo prac polskich prymitywistów. Praca Kazimierza Mikulskiego pochodzi ze szczytowego okresu jego twórczości malarskiej (1967 rok), a najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że bliźniacza praca „Akwarium II” wchodzi w skład zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zabawna jest jedynie estymacja ustalona przez dom aukcyjny na 100-150 EUR – w internetowej „prelicytacji” cena w dniu dzisiejszym (na 30 dni przed aukcją) to już 3.800 EUR. Polecamy!
Kiki de Montparnasse (1901-1953)
„Les souvenirs de Kiki”
broszura wydana w Paryżu w 1929 roku, 22,5 x 17,5 cm
Million & Associes, Paryż – Francja, 13 września 2021, estymacja: 700 – 900 EUR
Obiekt bibliofilski mogący stać się unikatowym dopełnieniem każdej kolekcji budowanej wokół malarstwa Ecole de Paris – broszura dotycząca Kiki de Montparnasee (a właściwie Alice Ernestine Prin) – słynnej (jeśli nie najsłynniejszej) modelki z Montparnasse, muzy malarzy, przyjaciółki i kochanki znanych artystów tworzących w tej paryskiej dzielnicy w latach dwudziestych XX wieku. Wydawnictwo zawiera zdjęcia Kiki oraz reprodukcje obrazów na których była sportretowana, a jego największym atutem jest odręczna dedykacja modelki dla Odette Pannetier wraz z humorystyczną ilustracją poniżej tekstu. Polecamy!
Zygmunt Schreter (1886-1977)
„Pejzaż”
olej na płótnie, 48 x 65 cm
Art for All, Izrael, 31 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 460 USD
Bardzo typowy pejzaż autorstwa Zygmunta Schretera – z dołączonego przez dom aukcyjny zdjęcia trudno wywnioskować czy jest to widok z południa Francji czy innego śródziemnomorskiego regionu. Przed decyzją o licytacji warto byłoby również poprosić o udostępnienie zbliżenia sygnatury. Cena wywoławcza na pewno jest atrakcyjna z polskiego punktu widzenia. Polecamy!
Julian Fałat (1853-1929)
„Pejzaż zimowy”
olej na tekturze, 35 x 66 cm
Kunstauktionshaus Schloss Ahlden, Ahlden – Niemcy, 4 września 2021, cena wywoławcza: 9.500 EUR
Pomimo, że autorskie repliki były bardzo charakterystyczne i typowe dla późnego okresu twórczości Juliana Fałata to po pierwsze, bardzo rzadko wykonywał on wtedy prace w technice olejnej i tym bardziej nie replikował tego typu prac. Przy ocenie powyższej pracy nam wystarczy zestawienie z pracą z 1915 roku wchodzącą w skład kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie by mieć przekonanie do negatywnej rekomendacji.
Nikifor Krynicki (1895-1968)
„Miasteczko”
akwarela na papierze, 26 x 18 cm
Bertolami Fine Arts, Rzym – Włochy, 17 września 2021, estymacja: 500 – 700 EUR
Doskonały przykład na to, że nawet w dobrych kolekcjach można natrafić na „niedobre” obiekty – powyższa praca pochodzi z tej samej kolekcji co opisywana na początku praca Kazimierza Mikulskiego. Naszym zdaniem nie jest to autentyczna praca Nikifora Krynickiego, a falsyfikat w poprzednich dekadach – o czym świadczy bardzo wiele elementów malarskich (proszę zwrócić uwagę m.in. na krzywizny dachu , sposób malowania drugiego planu oraz liternictwo u dołu kompozycji). My odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!
Praca Falata Jest na aukcji w polsce
Prosze cos zrobic
https://onebid.pl/pl/malarstwo-dawne-falat-julian-1853-1929-pejzaz-zimowy-w-bystrej/1151573
Na tej aukcji Jest Weile innych prac Nikifora czy Tylko ta Jest nie Originalna
W naszej ocenie jeszcze praca o numerze katalogowym 486 nie jest również autentycznym dziełem Nikifora – w tym przypadku sprawa jest o tyle ciekawa, że na jej odwrociu znajdują się odciski autentycznych (niepodrobionych pieczęci). serdecznie pozdrawiamy z Krakowa!
To Jezeli pieczatki sa prawdziwe to praca nie powina byc wykluczona jako orinal
Zdecydowanie w przypadku Nikifora sama obecność odbicia prawdziwej pieczątki nie przesądza o autentyczności samej pracy – po pierwsze nie mając obiektu w rękach nie możemy mieć pewności czy plecki na których znajduje się pieczątka są jednolitym arkuszem z pracą znajdującą się na awersie (być może plecki zostały dodane z innej pracy). Istnieje również hipoteza użycia pieczątek przez niepowołaną osobę w trakcie życia samego Nikifora i oznakowanie w ten sposób falsyfikatu stworzonego w jego epoce (np. pod koniec życia). serdecznie pozdrawiamy, Sztuki Piękne!