Ewa Juszkiewicz (ur. 1984)
„Ginger locks”
serigrafia na papierze, 90 x 73 cm
TateWard, Londyn – Anglia, 14 sierpnia 2024, estymacja: 2.500 – 3.500 GBP
Sygnowana serigrafia z pracą autorstwa Ewy Juszkiewicz (z edycji liczącej 75 egzemplarzy), o której poprzednio pisaliśmy już w naszym cyklu NA TROPIE 11 czerwca tego roku. Ponowna obecność tej samej pracy na rynku, ale z niższą estymacją oznacza tylko i wyłącznie fakt braku zainteresowania zakupem za pierwszym razem. W dalszym ciągu polecamy!
Marian Paweł Bocianowski (ur. 1954)
Zestaw 3 akwafort
akwaforty barwne na papierze, 41,5 x 31 cm
Auktionshaus Mehlis, Plauen – Niemcy, 29 sierpnia 2024, cena wywoławcza: 100 EUR
Trzy barwne akwaforty autorstwa łódzkiego artysty i grafika – Mariana Pawła Bocianowskiego. Wszystkie prace pochodzą najpewniej z cyklu (teki?) „Cytaty z Brunona Schulza”, a cena całego zestawu jest niższa niż ceny, za które pojedyncze grafiki tegoż artysty były oferowane na polskim rynku. Polecamy!
Dwie filiżanki ze spodkami
Bracia Buch w Warszawie, Norblin Warszawa
mosiądz srebrzony, wysokość każdej z filiżanek: 7 cm
Auktionshaus Mehlis, Plauen – Niemcy, 29 sierpnia 2024, cena wywoławcza: 80 EUR
Para niewielkich, ale bardzo dekoracyjnych poloników z dziedziny rzemiosła artystycznego – dwie posrebrzane filiżanki ze spodkami wykonane pod koniec XIX wieku w warszawskich wytwórniach: Braci Buch oraz Norblina. Co prawda użytkowanie tego typu filiżanek bywa koszmarem – po nalaniu jakiegokolwiek gorącego napoju metalowe uchwyty rozgrzewają się natychmiastowo do temperatury równej temperaturze wlanego napoju – mimo tego walory dekoracyjne są niezaprzeczalne. Dodatkowo, tego typu, dobrze zachowane, warszawskie platery stają się coraz bardziej unikatowe na rynku. Polecamy!
Konstanty Szewczenko (1915-1991)
„Dwaj rabini”
olej na płótnie, 52 x 42 cm
Taurus Auctions, Fair Lawn – Stany Zjednoczone, 1 sierpnia 2024, cena wywoławcza: 250 USD
Mocno banalna i sztampowa praca warszawskiego artysty – Konstantego Szewczenki, której głównym atutem jest poprawność warsztatowa oraz atrakcyjnie niska cena wywoławcza (w stosunku do cen z polskiego rynku).
Wojciech Kossak (1856-1942)
„Patrol ułański nad Bałtykiem”
olej na płótnie, 23,5 x 33 cm
Sapphire Auction Gallery, Newark – Stany Zjednoczone, 17 sierpnia 2024, estymacja: 800 – 1.200 USD
Na koniec dzisiejszego felietonu – klasyczny koszmarek, będący dziełem mało uzdolnionego fałszerza. Motyw ułanów patrolujących brzeg Bałtyku zaczerpnięty został co prawda bezpośrednio z twórczości Wojciecha Kossaka, jednak na tym fakcie podobieństwa się kończą. Fałszerz nie poradził sobie poprawnie z namalowaniem żadnego elementu na każdym z planów, jak również z odwzorowaniem sygnatury malarza. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!