Starając się ocenić ubiegły rok na rynku sztuki zachęcam wszystkich Państwa do zestawiania własnych wniosków z danymi dotyczącymi światowego rynku sztuki, które można pozyskać m.in. z raportu przygotowanego przez największy światowy portal rynku sztuki – ArtPrice.com (opublikowany w połowie marca 2025). Zapewniam, że wnioski na wielu płaszczyznach mogą być dla Państwa zaskakujące. Poniżej 7 subiektywnie wybranych faktów, które warto zestawić m.in. z danymi jakie w najbliższym czasie będą publikowane w raportach na temat polskiego rynku sztuki.
- Ponad połowa dzieł sztuki sprzedanych w 2024 roku na światowych aukcjach uzyskała cenę poniżej 600 dolarów (czyli na ten moment poniżej 2.300 zł). Co więcej – kolekcjoner dysponujący budżetem w wysokości 9.225 dolarów (ok. 35.600 zł) byłby w stanie zakupić dowolne z 90% dzieł sztuki oferowanych na aukcjach uwzględnianych przez ArtPrice.com (czyli w tym przypadku ponad 720.000 obiektów!).
2. Obroty na aukcjach dzieł sztuki porównując cały 2024 do 2023 roku spadły o ok. 33% i wyniosły 9,9 miliarda dolarów. Najwyraźniejsza korekta obrotów nastąpiła na rynku chińskim (spadek o ponad 3,1 miliarda dolarów) oraz rynku amerykańskim (spadek o 1,4 miliarda dolarów).
3. Pomimo wyraźnego spadku obrotów aukcyjnych rok 2024 był rekordowym w całej historii pod względem ilości sprzedanych obiektów – na wszystkich aukcjach odnotowanych przez ArtPrice sprzedano 804.000 obiektów. Na tej podstawie można wyprowadzić wniosek, że światowy rynek sztuki zaczął się wyraźnie dywersyfikować – nie skupiając się wyłącznie na najdroższych dziełach klasyków, a otwierając się również na sztukę dostępną dla szerokich grup kolekcjonerów dysponujących skromniejszymi budżetami.
Obroty oraz ilość sprzedanych obiektów na światowym rynku sztuki.
źródło danych: The Art Market in 2024 – ArtPrice.com
4. Pod względem obrotów światowy rynek aukcji dzieł sztuki jest nadal zdominowany przez 2 wywodzące się z Londynu domy aukcyjne – Sotheby’s oraz Christie’s. Łączna sprzedaż na ich aukcjach w 2024 wyniosła 5,27 miliarda dolarów czyli ok. 53% obrotów na całym, aukcyjnym rynku sztuki.
5. Poniżej zamieszczamy tabelę z 10 najdrożej sprzedanymi obrazami w 2024 roku – niekwestionowanym, acz dla wielu niespodziewanym zwycięzcą tego „rankingu” jest najsłynniejszy, belgijski surrealista – Rene Magritte, którego prace „Imperium świateł” oraz „Bliski przyjaciel” zostały sprzedane w 2024 roku na aukcjach Christie’s za 121,160,000 dolarów oraz 43,040,740 dolarów. Co warto dodać – artysta ten najpewniej może notować w przyszłości kolejne rekordy aukcyjne ponieważ znaczna większość jego najsłynniejszych kompozycji znajduje się w prywatnych kolekcjach.
10 najdrożej sprzedanych obrazów na światowych aukcjach w 2024 roku
źródło danych: The Art Market in 2024 – ArtPrice.com
6. Geograficzny rozkład krajów o najwyższych obrotach na aukcjach dzieł sztuki w 2024 roku kształtował się następująco:
1. Stany Zjednoczone: 3,8 miliarda USD
2. Chiny: 1,8 miliarda USD
3. Wielka Brytania: 1,4 miliarda USD
4. Francja: 732 miliony USD
5. Niemcy: 341 miliony USD
7. Last but not least – wskaźnik o którym pragnę wspomnieć- odsetek dzieł niesprzedanych na światowych aukcjach dzieł sztuki wyniósł w 2024 roku jedynie 33%. Jest to znakomity przykład i wzór dla organizatorów aukcji również i na naszym rynku – najciekawsze i najbardziej emocjonujące są te aukcje na których odsetek niesprzedanych pozycji jest jak najmniejszy…
Autor: Maciej Jakubowski
Właściciel i szef Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur w Krakowie. Ekonomista z wykształcenia, antykwariusz i marszand wywodzący się z rodziny o tradycjach antykwarskich, związany od blisko 20 lat z polskim rynkiem sztuki. Prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich, członek CINOA (Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d’Art). Admirator i kolekcjoner krakowskiego malarstwa pierwszych dekad XX wieku.
zobacz inne teksty tego autora >>