Mojżesz Kisling (1891-1953) „Młody Cygan”, źródło: Millon

„Młody Cygan”
olej na płótnie, 73 x 60 cm
Millon, Paryż – Francja, 22 października 2024, estymacja: 120.000 – 180.000 EUR

Z wielu powodów gwiazda urodzonego w Krakowie „Księcia Montparnasse’u” zaczyna świecić mocniej i mocniej (w tym miejscu pragniemy polecić największą z dotychczas zorganizowanych w Polsce ekspozycji prac Kislinga – odbywającą się od 21 września do 31 stycznia 2025 w Muzeum Villa La Fleur w podwarszawskim Konstancinie).

Jeśli chodzi o powyższą pracę oferowaną na aukcji w paryskim domu aukcyjnym Millon to jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych prac z późnego okresu twórczości artysty – powstała w 1952 roku i była później reprodukowana jako jedna z ilustracji do „Epopei cygańskiej” wydanej w Paryżu w 1959 roku. Sama praca była własnością artysty, a później jego spadkobierców; była również wielokrotnie wystawiana i reprodukowana, co jest powodem dość wysokiego poziomu estymacji. Polecamy!

Leon Wyczółkowski (1852-1936) „Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej”, źródło: Christie's

Leon Wyczółkowski (1852-1936)
„Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej”
pastel na papierze, 85,7 x 64 cm
Christie’s, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 9 października 2024, estymacja: 10.000 – 15.000 USD

Nie ukrywamy, że z naszego subiektywnego, krakowskiego punktu widzenia mamy wiele wątpliwości i znaków zapytania związanych z powyższą pracą – pomimo, że z pewnością mogła ona powstać za życia malarza to nie widzimy w niej wielu cech charakterystycznych dla pastelowych kompozycji autorstwa Leona Wyczółkowskiego (choć przyznajemy, że charakteryzuje się znakomitą kolorystyką, w szczególności w partiach błękitów i granatów). Jest jednak bardzo nietypowo sygnowana (najpewniej piórem) w lewym, górnym rogu.
Podana w katalogu proweniencja, czyli Galeria Lippert Zbigniewa M. Legutki z Nowego Jorku (którego znaliśmy osobiście i zawsze bardzo ceniliśmy) oraz kolekcja Barbary Piaseckiej Johnson, nie jest również w tym wypadku niepodważalnym gwarantem autentyczności – w ostatnich latach na polskim rynku kilka prac polskich artystów z tym samym pochodzeniem zostało zakwestionowanych.
Wszystkim osobom zainteresowanym powyższą pracą radzimy bardzo dokładne rozeznanie tematyki wnętrz Kościoła Mariackiego w twórczości Leona Wyczółkowskiego i porównanie jego prac z dziełem powyższym. Przypominamy również, że finalne i jednoznacznie rzetelne wnioski wyciągnąć można będzie zapewne jedynie po oględzinach pracy na żywo.

Jan Cybis (1897-1972) "Pejzaż bawarski", źródło: Carstens Galleries

Jan Cybis (1897-1972)
„Pejzaż bawarski”
olej na tekturze, wymiarów nie podano
Carstens Galleries, Boca Raton – Stany Zjednoczone, 26 października 2024, cena wywoławcza: 2.000 USD

Najprawdziwszy unikat! 😉 Jedyny znany pejzaż Jana Cybisa pochodzący z bawarskiego okresu twórczości, w którym artysta zachwycony obfitością i dostatkiem podczas monachijskiego Oktoberfest postanowił uwiecznić na swej pracy piękno trzech bawarskich chat na tle alpejskiego krajobrazu. Szczerze odradzamy!

Polski Artysta (XX wiek) „Nad jeziorem", źródło: Art Antique Gallery & Auctioneers E. P.

Polski Artysta (XX wiek)
„Nad jeziorem”
olej na płótnie, 50 x 70 cm
Art Antique Gallery & Auctioneers E. P., Wiedeń – Austria, 16 października 2024, cena wywoławcza: 240 EUR

Falsyfikat „z haczykiem” na spostrzegawczych obserwatorów – sygnatura owego nierozpoznanego, polskiego malarza przypominać ma tę stosowaną przez Michała Gorstkina-Wywiórskiego. Jest to jednak jedynie wtórne działanie fałszerskie, a ten błahy pejzaż nie ma nic wspólnego z pejzażami autorstwa Gorstkina-Wywiórskiego. Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.