
Piotr Uklański (ur. 1968)
„Untitled (Castle Romeo)”
kolaż, gwasz, 209 x 290 cm
Christie’s, Londyn – Anglia, 12 marca 2025, cena wywoławcza: 100 GBP, estymacja: 40.000 – 60.000 GBP
Aukcja łącząca w sobie możliwość znalezienia potencjalnie sporej okazji cenowej w połączeniu z przekazaniem środków na szczytny cel – cały dochód ze sprzedaży powyższej pracy trafi do organizacji Re:wild (założonej przez grupę znanych naukowców wraz z Leonardo DiCaprio zajmujących się ochroną przyrody i działających na rzecz natury, bioróżnorodności i dobrostanu człowieka).
Jeśli chodzi o samą pracę ukazującą (upamiętniającą? 🤔) w dość radosnej formie wybuch termojądrowy z 1954 roku to jest to klasyka twórczości Uklańskiego – artysty konsekwentnie wykorzystującego tematy dla wielu zakazane czy niewygodne (vide najgłośniejsza chyba w jego dorobku wystawa – NAZIŚCI pokazana w listopadzie 2000 roku w warszawskiej „Zachęcie”, która zakończyła się skandalem, zniszczeniem kilku prac i zamknięciem ekspozycji). Praca tego typu z pewnością może być istotna w wielu kolekcjach skupionych wobec polskiej sztuki najnowszej. Polecamy!

Zygmunt Menkes (1896-1986)
„Skrzypek”
olej na płótnie, 92 x 73 cm
Abell Auction, Los Angeles – Stany Zjednoczone, 16 marca 2025, cena wywoławcza: 3.000 USD
Powyższa, marcowa aukcja w słonecznej Kalifornii daje okazję do nabycia dużej, olejnej kompozycji Zygmunta Menkesa. Praca oczywiście pochodzi już z powojennego okresu jego twórczości, jest jednak w cenie kolosalnie niższej niż ceny znane z rynku polskiego. Polecamy!

Jerzy Kossak (1886-1955)
„Ułan z koniem”
olej na płótnie, 30 x 23,5 cm
Siebers Auktionen, Stuttgart – Niemcy, 26 marca 2025, cena wywoławcza: 1.000 EUR
Naszym, krakowskim zdaniem praca ta z całą pewnością nie jest dziełem Jerzego Kossaka – a świadczy o tym odmienna (mdła) kolorystyka, wiele niedociągnięć w detalach umundurowania oraz całkowicie niewłaściwa sygnatura.

Zofia Stryjeńska (1891-1976)
„Góralka”
tempera na płótnie naklejonym na płytę, 68 x 48 cm
Antique Arena Inc, Brooklyn NY – Stany Zjednoczone, 15 marca 2025, cena wywoławcza: 50 USD
Teoretycznie dom aukcyjny opisuje tę pracę (wyglądającą nieco jak ludowe malarstwo na szkle) jako przypisywaną jedynie Zofii Stryjeńskiej wraz z szalenie niską ceną wywoławczą (50 dolarów). Nie jest to jednak absolutnie zachowanie fair – powyższa praca z pewnością powstała w okresie w którym Zofii Stryjeńskiej nie było już na tym świecie (tzw. praca z okresu pośmiertnego…) a na jej odwrociu znajduje się maszynopis imitujący opinię zacnego Feliksa Kopery okraszony sfałszowanym podpisem. Takie okazje odradzamy!

Erno Erb (1890-1943)
„Lwowskie przekupki”
olej na płótnie, 38 x 49 cm
Auktionshaus Schwerin, Schwerin – Niemcy, 9 marca 2025, cena wywoławcza: 700 EUR
Praca płaska niczym stół, co stoi w całkowitej sprzeczności z impastową techniką malarską z której znany był Erno Erb. Zerknięcie na dołączoną przez dom aukcyjny fotografię tylnej strony obrazu (m.in. postarzany przez bejcowanie blejtram) potwierdza, że bez wątpienia nie jest to praca Erno Erba. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!