Władysław Czachórski (1850-1911) „Krótki poemat”, źródło: Bonhams

Władysław Czachórski (1850-1911)
„Krótki poemat”
olej na płótnie, 88.5 x 57.3 cm
Bonhams, Londyn – Anglia, 25 września 2024, estymacja: 70.000 – 100.000 GBP

Dom aukcyjny Bonhams rozpoczyna jesienny sezon aukcyjny niezwykle mocną, z polskiego punktu widzenia ofertą – w dzisiejszym postanowiliśmy opisać dwa najciekawsze naszym zdaniem obiekty. Pierwszym z nich jest kompozycja wybitnego i cenionego już za życia polskiego „monachijczyka”, czyli Władysława Czachórskiego.

Można nie lubić ukazywanej przez Czachórskiego tematyki arystokratycznych dam pozujących w kipiących przepychem wnętrzach, nie sposób jednak nie docenić kunsztu malarskiego artysty! Perfekcja w oddawaniu najdrobniejszych detali, zwłaszcza faktur tkanin, biżuterii i elementów dekoracyjnych była niedościgniona już za życia artysty, nie mówiąc już o warsztacie artystów tworzących bliżej naszym czasom lub współcześnie. Naszym zdaniem powyższa praca jest to kwintesencją akademickiego stylu monachijskiego i ma wszystkie niepowtarzalne cechy twórczości Władysława Czachórskiego. Analizując pracę na podstawie zdjęcia przypuszczamy, że ma ona jeszcze spory potencjał wizualny możliwy do odkrycia po dokonaniu profesjonalnego, konserwatorskiego oczyszczenia (wydaje się jakoby malatura pokryta była mocno pożółkniętym, starym werniksem). Gorąco polecamy!

Maurycy Gottlieb (1856-1879) „Portret Laury, narzeczonej artysty”, źródło: Bonhams

Maurycy Gottlieb (1856-1879)
„Portret Laury, narzeczonej artysty”
olej na płótnie, 58 x 46.3 cm
Bonhams, Londyn – Anglia, 25 września 2024, estymacja: 30.000 – 40.000 GBP

Szansa na włączenie do własnych zbiorów pracy o absolutnie muzealnej randze – praca genialnego młodzieńca – Maurycego Gottlieba, uznawanego za najwybitniejszego ucznia Jana Matejki (polecamy znakomity artykuł na temat artysty autorstwa Marka Sołtysika, który publikowaliśmy na naszych łamach w 2019 roku). Oferowana praca znana jest wszystkim badaczom twórczości Gottlieba, ma znakomicie udokumentowaną proweniencję i była prezentowana na najważniejszych wystawach poświęconych Maurycemu Gottliebowi: „In the Flower of Youth” (Tel Awiw / Warszawa / Frankfurt, 1991 – 1992 rok). Ukazuje również nieprzypadkową osobę, a wybrankę serca artysty – Laurę.

Wszystkim polskim kolekcjonerom pragniemy przypomnieć dość istotny szczegół –  szanse zakupienia pracy tej rangi na zagranicznych aukcjach jest znacznie większe niż na rodzimym rynku. Przyczyna jest bardzo prosta – w przypadku aukcji odbywających się na terenie Polski z prawa pierwokupu skorzystać mogą muzea (w skrócie kupując obiekt po wylicytowanej cenie w miejsce zwycięzcy licytacji), w przypadku aukcji na terenie Anglii nabywcą zostanie wyłącznie ten kto zaoferuje najwyższą kwotę. Wyjściowa cena jak i proponowana estymacja jest więcej niż okazyjna. Gorąco polecamy!

Piotr Potworowski (1898-1962) „Zatoka”, źródło: Roseberrys

Piotr Potworowski (1898-1962)
„Zatoka”, 1953 rok
olej na płótnie, 46 x 56,2 cm
Roseberrys, Londyn – Anglia, 11 września 2024, estymacja: 2.800 GBP

Bez cienia wątpliwości autentyczna praca wywodzącego się z kręgu kapistów – Piotra Potworowskiego, pochodząca z powojennego, angielskiego okresu twórczości. Nie jest to szczyt możliwości twórczych artysty, a praca przyjemna w odbiorze o bardzo rozsądnej wycenie. Polecamy!

Juliusz Kossak (1824-1899) "Marokański jeździec", źródło: HannoVerum

Juliusz Kossak (1824-1899)
„Marokański jeździec”
olej na tekturze, 24 x 34 cm
HannoVerum, Mitte – Niemcy, 3 września 2024, cena wywoławcza: 1.000 EUR

Całkiem możliwe, że jest to praca powstała w Krakowie na początku XX wieku (na odwrociu znajduje się wyglądający autentycznie odcisk pieczęci krakowskiego dostawcy materiałów malarskich „Iskra & Karmański”) – na tym kończą się jednak atuty tejże pracy. Na wspomnianych pleckach ktoś w bardzo nieudolny sposób wykonał dopisek „Juliusz Kossak” i na tej podstawie opiera się cała atrybucja powyższej pracy. Nie polecamy inwestowania wyjściowych 1.000 EUR w taki zakup!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.