Edward Okuń (1872-1945) „Kalina”, źródło: Bertolami Fine Art

Edward Okuń (1872-1945)
„Kalina”
olej na płótnie, 115 x 75 cm
Bertolami Fine Art, Rzym – Włochy, 15 maja 2025, cena wywoławcza: 20.000 EUR

Praca, o której już powoli zaczyna być głośno wśród polskich kolekcjonerów – „Kalina” to niewątpliwie dzieło muzealnej klasy, ukazujące pełnię wielkiego talentu Edwarda Okunia. Co ciekawe znana jest również druga wersja tejże pracy, która była wystawiana w 1920 roku na wystawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Co istotne – praca wystawiana w Zachęcie była po pierwsze (wedle recenzji z wystawy) mniejsza formatowo, a po drugie naszym zdaniem egzemplarz oferowany na powyższej aukcji jest atrakcyjniejszy wizualnie za sprawą pięknej, wzorzystej tkaniny okrywającej plecy Kaliny. Gorąco polecamy każdemu kolekcjonerowi klasyki polskiego malarstwa początku XX wieku! Twórczość Edwarda Okunia z pewnością w najbliższych latach zasługuje na przypomnienie jej szerokiej publiczności przy pomocy dużej wystawy monograficznej w którymś z głównych, polskich muzeów!

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) "Two moons", źródło: Freeman's | Hindman

Magdalena Abakanowicz (1930-2017)
„Two moons”

tkanina – sizal, 100 x 155 cm
Freeman’s | Hindman, Chicago – Stany Zjednoczone, 13 maja 2025, cena wywoławcza: 40.000 USD

Klasyczny i okazały rozmiarowo „abakan” pochodzący z 1974 roku. Cena wywoławcza nie jest w żaden sposób okazyjna (zwłaszcza patrząc z polskiego punktu widzenia, w którym oprócz klasycznych opłat aukcyjnych należało będzie doliczyć jeszcze wysoką stawkę celną za sprowadzenie obiektu spoza terenu Unii Europejskiej) – należy jednak pamiętać, że twórczość Magdaleny Abakanowicz należy do największych fenomenów polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku i przy jej międzynarodowej rozpoznawalności praca taka jak powyższa powinna zawsze być doceniana wśród kolekcjonerów sztuki współczesnej. Polecamy!

Józef Brandt (1841-1915) „Spłoszone konie”, źródło: Dorotheum

Józef Brandt (1841-1915)
„Spłoszone konie”
olej na płótnie, 61 x 100 cm
Dorotheum, Wiedeń – Austria, 28 kwietnia 2025, cena sprzedaży: 273.000 EUR (wraz z opłatą aukcyjną)

Absolutny klasyk XIX-wiecznego malarstwa polskiego – muzealnej klasy praca Józefa Brandta, która została w dniu wczorajszym należycie doceniona przez (zapewne) polskich kolekcjonerów. Uzyskana cena w przeliczeniu na złotówki to ponad 1,1 miliona złotych – w naszej ocenie to w pełni uzasadniona kwota za dopracowaną, rozbudowaną scenę Brandta o znakomitej proweniencji i historii wystawienniczej. Gratulujemy nowemu właścicielowi pracy!

Nikifor Krynicki (1895-1968) „Kraków”, źródło: A.H. Wilkens Auctions & Appraisals

Nikifor Krynicki (1895-1968)
„Kraków”
akwarela, gwasz na papierze, 17,8 x 13,3 cm
A.H. Wilkens Auctions & Appraisals, Toronto – Kanada, 29 kwietnia 2025, cena wywoławcza: 400 CAD

Praca w żadnym stopniu nie wzbudzająca naszego zaufania – aby nie ułatwiać dalszej pracy fałszerzom napiszemy ogólnikowo, że mamy bardzo poważne zastrzeżenia do liternictwa, pieczęci oraz kilku istotnych detali malarskich w samej kompozycji. Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!