Mela Muter (1876-1967)
„Autoportret”
olej na płótnie, 65,5 x 50,5 cm
Lempertz, Kolonia – Niemcy, 4 czerwca 2024, estymacja: 30.000 – 40.000 EUR
Sporej rangi ciekawostka dla wszystkich miłośników malarstwa Meli Muter – praca będąca portretem własnym artystki (co staraliśmy się dogłębnie zweryfikować porównując wizerunek z powyższego portretu z zachowanymi zdjęciami z epoki – w naszej ocenie z pozytywnym rezultatem). Autoportrety Meli Muter są na rynku niewątpliwym unikatem – jeden z nielicznych jaki pojawił się na polskim rynku w 2020 roku na jednej z warszawskich aukcji został wylicytowany za ok. 520 tysięcy złotych.
Plusem niewątpliwie jest również proweniencja – praca pochodzi z kolońskiej galerii Gmurzynska, która w swoim czasie (wraz z galerią Bargera) dysponowała jedną z najciekawszych kolekcji prac Meli Muter pochodzących bezpośrednio od samej artystki. Za minus sporego kalibru należy uznać stan zachowania – warstwa malarska musiała zostać w przeszłości zalana ponieważ u dołu i po prawej stronie kompozycji wykruszyła się prawie całkowicie wraz z podkładem (pomimo profesjonalnych zabiegów konserwatorskich i zdublowania pracy fakt ten będzie już zawsze widoczny). Tematyka jak i cena są jednak na tyle atrakcyjne, że naszym zdaniem praca z pewnością powinna znaleźć nowego właściciela.
Leszek Piasecki (1928-1990)
„Średniowieczni rycerze pytają dziewkę o drogę”
olej na płótnie, 40 x 30 cm
Collective Hudson, Kingston – Stany Zjednoczone, 2 czerwca 2024, cena wywoławcza: 300 USD
Bez cienia wątpliwości autentyczna praca jednego z uczniów z krakowskiej Kossakówki – Leszka Piaseckiego, pochodząca już z późnego okresu jego twórczości. Nas nieco kłuje w oczy zbyt dosłownie zobrazowana rzeczywistość średniowiecznych działań wojennych – niczym ekranizacja „Krzyżaków” Sienkiewicza, zwieńczona potężnym herbem Kościesza na napierśniku pierwszego rycerza. Warto również dodać, że średniowieczna tematyka pracy należy do najmniej poszukiwanych wśród polskich kolekcjonerów malarstwa batalistycznego, ale cena wyjściowa jest bardzo atrakcyjna. Polecamy!
Jan Stanisławski (1860-1907)
„Zimowy krajobraz”
olej na tekturze, 24 x 33,5 cm
Donny Malone Auctions, Saugerties – Stany Zjednoczone, 27 maja 2024, cena sprzedaży: 400 USD
W ostatnich miesiącach obserwujemy zdecydowany wzrost podaży fałszywych prac Jana Stanisławskiego, którego genezy nie jesteśmy na razie w stanie zdiagnozować. Powyższa praca nie ma oczywiście nic wspólnego z twórczością wielkiego mistrza polskiego pejzażu i nie ma najmniejszego sensu wchodzenie w jakiekolwiek dalsze detale. Współczujemy osobie która zdecydowała się wydać 400 dolarów (plus opłaty aukcyjne) za powyższą pracę!
Henryk Stażewski (1894-1988)
„Kompozycja geometryczna”
olej na płycie, 53 x 53 cm
Donny Malone Auctions, Saugerties – Stany Zjednoczone, 27 maja 2024, cena sprzedaży: 475 USD
Kupowanie prac Henryka Stażewskiego bez rzetelnej proweniencji jest najkrótszą drogą do wydania pieniędzy na bezwartościowy obiekt imitujący pracę tegoż artysty. Tak też stało się w powyższym przypadku, w którym nabywca wydał 475 dolarów na pracę imitującą dzieło Stażewskiego (co od strony technicznej i malarskiej nie jest wielkim wyczynem do powtórzenia).
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!